Câţi bani cheltuie în România turiştii străini sosiţi în interes de afaceri
Turiştii nerezidenţi sosiţi în...
Reprezentanţii a peste 2.000 de companii de transport şi transportatori, care deţin peste 45.000 de camioane, au înfiinţat prima asociaţie din America de Nord ce reuneşte persoane fizice şi întreprinderi din domeniul transporturilor şi logisticii cu origini româneşti şi moldoveneşti, Romanian Moldovan Trucking Association of North America - ROMOTANA.
La gala de lansare a asociaţiei care a avut loc în Washington, D.C., eveniment susţinut de Ambasadele României şi Republicii Moldova în SUA, au participat: ambasadorul României în SUA, Andrei Muraru; congresmenul american Tim Walberg; secretarul de stat în Ministerul Transporturilor şi Infrastructurii, Ionuţ Săvoiu; Daniel Bischof, director pentru Europa de Est în Departamentul de Stat; James Rosapepe, preşedintele organizaţiei româno-americane "Alianţa" şi fost ambasador al SUA în România; Chang Oh-Turkmani, membru în boardul "Alianţa". De asemenea, au transmis mesaje video de susţinere: prim ministrul Nicolae Ciucă; Dumitru Alaiba, vicepremier şi ministru al dezvoltării economice şi digitalizării din Republica Moldova şi Ben Toma, preşedintele de origine română al Camerei Reprezentanţilor din Statul Arizona.
Ambasadorul României, Andrei Muraru, s-a declarat impresionat de "numărul mare de afaceri din domeniul transporturilor deţinute în SUA de români şi moldoveni, dedicaţi profesiei lor şi apreciaţi pentru munca pe care o fac". "Ei reprezintă România şi Republica Moldova pe pământ american, având un rol crucial în industria de logistică şi transport americană", a afirmat Andrei Muraru în discursul său.
ROMOTANA este prima asociaţie comercială dedicată comunităţii de transportatori cu origini româneşti şi moldoveneşti din America de Nord, înfiinţată la iniţiativa a trei persoane: Marcel Şomfelean, Nicolai Ianoş şi Nicolae Corobca, se arată în comunicatul Ambasadei României în SUA.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Turiştii nerezidenţi sosiţi în...
Modificări la Codul fiscal...
România face un pas important...
Scădere a producţiei de cărbune...
Crizele geopolitice nu mai sunt...
Activitatea Complexului Energetic Oltenia (CEO) a fost...
Zeci de proprietari de...
Traversarea cu bacul a fost...
Relația dintre Jeffrey Epstein...
Nigerul respinge acuzaţiile de...
Ce transformă o locuință într-o...
Drumul până la permisul auto se...
Sute de consumatori din...
Ziua de luni, 29 decembrie,...
România se împrumută tot mai...
Numărul firmelor radiate a crescut în primele 11 luni...
Magistrații conduc detașat...
Ideea de a câștiga mai mult fără să muncești mai mult...
Orașul din Grecia care plătește...
Kim Jong Un a ordonat...
Pe măsură ce ne apropiem de...