Pfizer a finalizat una dintre cele mai mari investiții din istoria companiei

Autor: Simona Haiduc
Data publicării:
Compania Pfizer
Compania Pfizer
Este vorba despre o investiție de aproximativ 43 miliarde de dolari.

Gigantul farmaceutic american Pfizer a confirmat joi finalizarea procesului de preluare a laboratorului de biotehnologie Seagen, una dintre cele mai mari investiții din istoria sa, în valoare de aproximativ 43 de miliarde de dolari. Tranzacție care permite Pfizer să-și consolideze poziția în oncologie.

"Cancerul rămâne una dintre principalele cauze de deces şi una din trei persoane din Statele Unite este diagnosticat cu o afecțiune oncologică în timpul vieții”, a explicat Albert Bourla, şeful Pfizer.

Cu ajutorul laboratorului Seagen, "vom pune în aplicare totul împotriva cancerului pentru a reuși să găsim tratamente capabile să amelioreze în mod considerabil viața oamenilor care suferă de cancer", a adăugat omul de afaceri. 

Seagen a dezvoltat terapii direcționate, ce pot acționa cu mai mare precizie asupra celulelor canceroase și cu reducerea efectelor secundare, o tehnologie promițătoare. Patru dintre aceste tratamente au fost deja aprobate de autorităţile americane.

Prin combinarea tehnologiei Seagen cu "amploarea şi puterea capacităţilor Pfizer, avem forța de a schimba paradigma tratamentului cancerului", a apreciat Bourla, subliniind că oncologia va fi "un motor important de creştere pentru Pfizer" şi va contribui "la realizarea obiectivelor noastre financiare pe termen scurt şi mediu".

În urma fuziunii, portofoliul de oncologie al grupului cuprinde 25 de tratamente aprobate pentru peste 40 de indicații, iar numărul de produse în curs de dezvoltare s-a dublat până la 60 de programe.

Pentru a stinge îngrijorările autorităţii de concurenţă, Comisia Federală de Comerţ (FTC), Pfizer "a ales să doneze irevocabil drepturile generate de vânzările de Bavencio (avelumab, anticancer) în Statele Unite Asociaţiei Americane de Cercetare împotriva Cancerului".

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

freepik.com

Mircea Coșea: România va intra într-o criză agricolă

România riscă să intre, în anii următori, într-o criză...

Se vor aduce noi modificări la Codul Fiscal
Aragaz / Foto: Freepik
Blocul din cartierul bucureștean Rahova unde a avut loc o explozie / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Cupru / Foto: Freepik
Camp petrolier / Foto: Freepik
Contor gaze / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Gaza / Foto: Agerpres / Xinhua / Rizek Abdeljawad
Alexandru Nazare
Bursa de Valori București
În 2021 erau 9.600 de pensii speciale

Crește numărul pensiilor speciale. Cât plătește statul?

Numărul beneficiarilor de pensii de serviciu a ajuns, în...

Protest masiv No Kings la New York / Foto: David J Harris Jr. / Facebook
Panou fotovoltaic
Parc de baterii
S&P Global

S&P retrogradează Franța la A+ pe fondul riscurilor fiscale

S&P Global Ratings a tăiat, printr-o acțiune...

Blocul unde are loc incendiul
Militari / Foto: Ministerul Apărării din Germania
Semnare contract. Foto: Pexels.com
Gaze cu efect de seră / Foto: Freepik
Blocul din Rahova unde a avut explozia din cauza unei acumulări de gaze / Foto: Tudor Pană / Inquam Photos
Licitație ANAF pentru lucruri confiscate
Rafael Mariano Grossi, directorul general AIEA, la centrala nucleară de la Zaporojie / Foto: AIEA

AIEA: Reparații în desfășurare la centrala ocupată Zaporojie

Lucrările de reparație pentru reluarea alimentării cu...

ArcelorMittal
Banca Naționala a României
Electrovalvă montată pe o țeavă de gaze / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Companii din energie, amendate. Foto: Ron Lach - Pexels
Blocul din cartierul bucureștean Rahova, distru de o explozie provocată de o acumulare de gaze / Foto: Tudor Pană / Inquam Photos
Bani și aur

pixel