Piața muncii, gradul mic de ocupare al femeilor. ”Potențial irosit”

Autor: DCBusiness Team
Data actualizării:
Data publicării:
Marius Budai
Marius Budai
Ministrul Muncii şi Justiţiei Sociale, Marius Budăi, a precizat că gradul mic de ocupare în câmpul muncii al femeilor este potențial irosit. Budăi a spus acest lucru la finalul primei zile a reuniunii miniştrilor Muncii din ţările Uniunii Europene, organizată în contextul Preşedinţiei române a Consiliului UE.

"Ne-am propus să abordăm ca subiect egalitatea de şanse între femei şi bărbaţi din mai multe perspective. Avem nevoie de reducerea decalajului de remunerare între femei şi bărbaţi şi încercarea de a obţine un echilibru corect între viaţa profesională şi viaţa privată", a explicat Marius Budăi.

Diferența medie în UE este de 11,6% iar în România de 17%.

"În acest context, implicarea tuturor actorilor - Guvern, parteneri sociali, companii, ONG-uri, societatea civilă - este esenţială pentru asigurarea echilibrului între cererea şi oferta de forţă de muncă, inclusiv prin creşterea accesului la învăţare pe tot parcursul vieţii. Este nevoie să susţinem creşterea ratei de ocupare în rândul femeilor, iar acest demers necesită abordarea integrată a barierelor cu care se confruntă femeile în societatea de astăzi. Statisticile arată că la nivel european proporţia femeilor cu un nivel superior de educaţie este mai mare decât a bărbaţilor. Din păcate, acest lucru nu se reflectă şi pe piaţa muncii. Diferenţa medie dintre rata de angajare între femei şi bărbaţi este de 11,6% în UE în ansamblul său şi de 18,2% când este calculată în echivalent normă întreagă. Această diferenţă de ocupare a forţei de muncă între femei şi bărbaţi este o dovadă a potenţialului irosit", a menţionat el.

Citește și:Ministrul Budăi anunță valoarea punctului de pensie în 2020

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Dragos Anastasiu / Foto: gov.ro
Contabilă la calculator / Foto: Freepik

RO e-Factura a devenit obligatorie pentru aceste entități

RO e-Factura devine obligatorie pentru ONG-uri și...

Alexandru Nazare
ANAF

ANAF urmează să aibă un nou șef

Adrian Nicușor Nica a fost desemnat pentru a prelua conducerea Agenției...

Bancnote
Noile telefoane Nothing
Bogdan Ivan și partenerii kazahi
Bursa de Valori București
Registrul Auto Roman
Ciprian Tătărușanu și Alin Dobre
George-Sergiu Niculescu
Foto: Freepik.com
Stradă din București, noaptea / Foto: Lawrence Krowdeed / Unsplash
Banca Națională a României

Cât aur şi valută are Banca Naţională în rezerve

La 30 iunie 2025, rezervele valutare la Banca Naţională...

DGAF
Foto: Facebook Finanțe Sed Lex
La birou / FOTO: Freepik
Emmanuel Macron / Foto: Banca Mondială / Flickr
Renault / FOTO: Unsplash

Guvernul prorogă RO e-Factura pentru două domenii economice

Guvernul a adoptat, prin Ordonanță de Urgență, abrogarea...

Freepik.com

ANAF intră şi în cimitire: Fraudă cu monumente funerare

ANAF informează că a identificat o fraudă de peste 1,3...

Strângere de mână / FOTO: Freepik

BBVA nu renunţă la preluarea Sabadell

Grupul bancar spaniol BBVA a anunţat luni că va merge...

Bursa / Foto: Freepik
Protest spontan al unor angajați ai ANAF din Cluj-Napoca
Dragoș Pîslaru

pixel