Piața petrolului. Saudiții cumpără companii petroliere. Și nu se uită la bani

Autor: Simona Haiduc
Data publicării:
Saudiții speră într-o revenire rapidă
Saudiții speră într-o revenire rapidă
Fondul suveran al Arabiei Saudite, Public Investment Found, profită de scăderea piețelor de capital și cumpără acțiunile ieftinite ale companiilor petroliere, informează The Wall Street Journal.

Potrivit publicației, au fost achiziționate acțiuni ale companiilor norvegiană Equinor, olandeză Royal Dutch Shell, franceză Total și italiană Eni. S-a cheltuit în acest scop circa 1 miliar de dolari.

Judecând după aceste manevre, se pare că regatul petrolier a decis să renunțe, deocamdată, la strategia de diversificare a economiei, care interzice intrarea în capitalul unor întreprinderi private care se ocupă de explorare, producție și vânzare de petrol și gaze naturale.

Mai mult, saudiții au preluat pachete importante de acțiuni. La Equinor, spre exemplu, Fondul suveran a devenit al 12-lea acționar după volumul de titluri deținut. Wall Street Journal nu vorbește oferă alte informații.

Citește și Piața petrolului. Arabia Saudită, ultimatum pentru Rusia

Totuși, se poate trage concluzia că saudiții așteaptă ca piața petrolului să-și revină din declinul actual, astfel ca, pe fondul scumpirii petrolului să crească și prețul acțiunilor cumpărate.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Intervenţie de urgenţă pe lacul Bicaz, după inundaţii

Buzoianu: Am cerut Hidroelectrica şi Apele Române,...

Benzinărie / Foto: Freepik
Freepik.com
Factura. Freepik.com
Euro / FOTO: Freepik

România va putea tipări bancnote euro

România va dispune, până la sfârşitul acestui an, de...

Alexandru Nazare
Adrian Negrescu / Foto: Agerpres
Imaginile dezastrului din județul Galați / FOTO: gov.ro
Rafinărie atacată cu drone / Foto: Captură video
Declarația unică - Foto ilustrativ
Foto: Freepik.com
BVB

BVB încheie săptămâna în scădere

Bursa de Valori Bucureşti (BVB) a închis în scădere pe majoritatea indicilor...

La benzinărie / FOTO: Freepik

ANAF a declanşat operațiunea "Cuibul cu Fantome"

Direcția Generală Antifraudă Fiscală acționează...

Curs valutar. Foto: Mihai Ciobanu
Urmările inundațiilor / Foto: Apele Române
Cosmin Marinescu
freepik.com
Freepik.com
Medic scrie o rețetă / FOTO: Freepik
Freepik.com
Contabilă la calculator / Foto: Freepik
Inundații / Foto: IGSU
Donald Trump
Freepik.com

pixel