Ploi și furtuni în 21 de județe ale țării până sâmbătă. A fost emis un Cod galben

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Vreme ploiasă
Vreme ploiasă
Atenționarea de Cod galben este valabilă până sâmbătă dimineaţa în 21 de judeţe. Plouă și vor mai fi precipitații inclusiv în Capitală.

Potrivit meteorologilor, în intervalul 15 septembrie, ora 10:00 - 16 septembrie, ora 6:00, în cea mai mare parte a Transilvaniei şi a zonei montane şi, local, în Muntenia şi Moldova vor fi perioade cu instabilitate atmosferică. Aceasta se va manifesta prin averse şi cu caracter torenţial, descărcări electrice, intensificări de scurtă durată ale vântului (cu rafale de 50 - 60 km/h), izolat vijelii şi grindină.

În intervale scurte de timp, sau prin acumulare, local, cantităţile de apă vor fi de 20 - 30 l/mp şi, izolat, de peste 40 - 50 l/mp.

Judeţele vizate sunt: Brăila, Galaţi, Bacău, Vrancea, Buzău, Neamţ, Harghita, Covasna, Prahova, Mureş, Braşov, Dâmboviţa, Argeş, Vâlcea, Sibiu, Gorj, Hunedoara, Alba, Cluj, Bihor şi Sălaj.

ANM precizează că, vineri, vor fi manifestări de instabilitate atmosferică şi în celelalte regiuni, dar pe arii mai restrânse, în timp ce sâmbătă, 16 septembrie, va mai ploua îndeosebi în jumătatea de sud a ţării. 

Mai răcoare și în București

Regimul termic prognozat pentru Capitală va fi în scădere, până sâmbătă dimineaţa, cu temperaturi maxime de cel mult 30 de grade şi perioade cu ploi sub formă de averse şi descărcări electrice, conform Administraţiei Naţionale de Meteorologie (ANM).

Cu toate acestea, valorile termice, mai ales cele diurne, deşi vor fi mai scăzute faţă de zilele precedente, se vor situa în continuare peste mediile multianuale. Temperatura maximă va fi de 29 - 30 de grade, iar cea minimă de 15 - 17 grade.

Cerul va fi variabil, cu înnorări temporar accentuate, averse, descărcări electrice şi intensificări de scurtă durată ale vântului, mai ales în a doua parte a zilei şi noaptea.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Birou. Foto: Freepik.com
Freepik.com
Foto: Pexels.com
Oferta PPC Energie
Freepik.com

Guvernul introduce reguli noi pentru piața de capital

Guvernul a adoptat un proiect de lege care actualizează...

Dumitru Chisăliță, președintele AEI
Bani
Aeroport / sursa foto: Freepik.com

Atenționare de călătorie în Franţa

Cod roșu de ploi, inundații și vânt puternic (Furtuna NILS).

SMR
Draoș Pavăl
Palatul Victoria

Cum vrea statul să aducă banii diasporei în economie

Legea relansării economice introduce un mecanism dedicat...

Ministerul de Finanțe
Carrefour
Bursa de Valori București
Foto: Freepik
Lingouri de aur
Bitcoin / Foto: Freepik
Dan Vardie
 Nevsky Prospekt, Sankt Petersburg / Foto: Pedro Szekely / Flickr
Sediul Organizației Națiunilor Unite / Foto: Maximilian Goldmann / Flickr
Grafică: Oana Pavelescu
Rafinarie. Foto: Freepik.com
Oameni pe stradă / Foto: Oana Pavelescu
Freepik.com
Ședința de Guvern / Foto: gov.ro
Curier. Foto: pexels.com
Casă de schimb valutar
Conducte de gaze / Foto: Freepik
Auto BMW. Freepik.com

pixel