Polonia, certată de președintele Macron. Ce i se reproșează Varșoviei

Autor: Mara Ivan
Data publicării:
Emmanuel Macron / FOTO: Facebook
Emmanuel Macron / FOTO: Facebook
Președintele francez Emmanuel Macron a declarat că Polonia blochează eforturile comune la nivelul Uniunii Europene pe tema protejării mediului, informează postul TVN24, care citează publicația Le Parisien.

Macron a explicat că, la summitul UE din iunie, patru țări europene (Polonia, Cehia, Estonia și Ungaria) au blocate o rezoluție privind neutralitatea climatică, ce prevede ca acest obiectiv să fie îndeplinit de toate statele membre UE până în anul 2050.

"Adevărul este că doar o țară blochează tot - Polonia", a afirmat Macron, care îndemnat tinerii să protesteze în Polonia pentru a schimba acest lucru. "Obiectivul meu este să conving alte țări să acționeze", a adăugat liderul francez.

În ceea ce privește protestele de vineri pe tema schimbărilor climatice, la care au participat milioane de persoane din întreaga lume, Macron a subliniat că "nu vor rezolva problema" și propune acțiuni concrete, cum ar fi organizarea "în fiecare vineri de acțiuni (de strângere de deșeuri) de-a lungul râurilor și pe plajele corsicane".

Citește și Oficial ANM. Schimbările climatice, o mare nenorocire

Macron a participat, alături de alți lideri mondiali, la summitul ONU privind acțiunile climatice, eveniment care s-a desfășurat luni la New York, și în cadrul căruia au fost discuții despre modul identificarea de acțiuni și metode care să amelioreze starea mediului înconjurător.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Guvernul prorogă RO e-Factura pentru două domenii economice

Guvernul a adoptat, prin Ordonanță de Urgență, abrogarea...

Bursa / Foto: Freepik
Protest spontan al unor angajați ai ANAF din Cluj-Napoca
Dragoș Pîslaru
Gabriel Biriș
„Lo Storto” de la Zaha Hadid, afectat de temperaturi extreme în Italia
Energie / FOTO: Freepik
TVA mai mare, taxe în creștere, consum în picaj!
Președintele Nicușor Dan conduce ședința CSAT
Licitație ANAF pentru lucruri confiscate

OUG adoptată: fără restructurare ANAF pe județe

Guvernul a adoptat luni, 30 iunie 2025, o ordonanță de...

Semiconductori
Agricultură
Miniștrii cabinetului Bolojan / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Oameni pe stradă
freepik.com
Curs valutar. Foto: Mihai Ciobanu
ANAF
Freepik.com
Birou
Foto: Pexels.com
Panouri solare / Foto: Unsplash
Foto: Pexels.com
Bursă / FOTO: Freepik
Euro-dolar / FOTO: Freepik
Factura. Freepik.com

pixel