Polonia se înarmează. Cumpără avioane de luptă pentru 4,6 miliarde de dolari

Autor: Mara Ivan
Data publicării:
Varșovia are nevoie de multe avioane
Varșovia are nevoie de multe avioane
Polonia va semna un acord cu Statele Unite ale Americii în valoare de 4,6 miliarde de dolari pentru achiziţionarea a 32 de avioane de vânătoare F-35, a anunţat luni ministrul apărării polonez Mariusz Blaszczak.

Fabricantul Lockheed Martin a declarat, citat de presa poloneză, că primele avioane F-35 ar putea fi livrate Varșoviei în 2024. La sfârşitul lunii septembrie, Congresul american a acceptat ca SUA să vândă Poloniei 32 de avioane de vânătoare de a cincea generaţie F-35, valoarea contractului fiind estimată atunci la 6,5 miliarde de dolari.

La vremea respectivă, Varşovia declarase că acesta este preţul de pornire şi că intenţionează să mai reducă din preţ pe calea negocierilor, în acelaşi mod în care a negociat achiziţionarea de rachete Patriot de la Raytheon. În 2018, Varşovia a semnat un contract de achiziţionare a sistemului antirachetă american Patriot în valoare de 4,75 miliarde de dolari (3,8 miliarde de euro).

La 22 ianuarie a.c., ministrul apărării polonez Mariusz Blaszczak anunţase că, săptămâna viitoare, Polonia 'va finaliza acordul privind achiziţionarea de avioane de luptă F-35' Lightning II, cel mai modern avion american, potrivit portalului american Defensenews.com.

Citește și Spionii care află toate secretele Rusiei. Lucrează pentru NATO

În ceea ce ar putea fi cel mai mare contract de apărare semnat de SUA cu vreo ţară în Europa Centrală şi de Est în acest an, Polonia urmează să devină primul utilizator de avioane de vânătoare de generaţia a cincea a producătorului Lockheed Martin în regiune, adăugându-le la flota sa de 48 de avioane de tipul F-16.

La ora actuală, în dotarea forţelor aeriene poloneze se află 27 de MiG-29, precum şi 48 de avioane de luptă F-16 şi 18 avioane ruseşti Su-22, conform presei poloneze.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Sediul Ministerului Finanțelor / Foto: Silviu Matei / Agerpres

Datoria guvernamentală a depăşit 56% din PIB

Datoria administraţiei publice (datoria guvernamentală)...

Freepik.com
Birou. Foto: Freepik.com
Italia / sursa: Freepik.com / @frimufilms
Apple / sursa foto: Flickr.com
Freepik.com
Freepik.com

O cantitate enormă de zahăr urmează să fie aruncată pe piaţă

Recoltă record de trestie de zahăr în India: fermierii...

Euro-dolar / FOTO: Freepik
Navă cargo / Foto: Freepik

Exporturile Chinei către Statele Unite s-au prăbuşit

Exporturile Chinei au crescut luna trecută mai puţin...

Evaluare / FOTO: Freepik
Banca Națională a României
Freepik.com
Donald Trump vorbește la telefon
Renault / FOTO: Unsplash

Renault va fabrica drone în Ucraina

Renault urmează să se instaleze în Ucraina pentru a...

Mină de suprafață / Foto: Freepik
nicusor dan - FOTO: Agerpres
migratie - FOTO: Freepik@ruslan23-02
Șofer de TIR / Foto: Freepik
Administrator de bloc / Foto: Arhivă
China, UE / sursa foto: Freepik.com
Strangere de mana. Foto: Pexels.com
Freepik.com

Amazon a declanşat un nou val de concedieri

Amazon face curățenie în divizia de cărți: concedieri la...

sulyok tamas - FOTO: Agerpres

Președintele Ungariei, vizită de solidaritate la Praid

Președintele Ungariei, vizită de solidaritate la Praid.

Factura. Freepik.com
Camion in trafic
Starlink / Foto: Starlink / Flickr

Starlink intră pe piața maritimă și aviatică

Starlink intră pe piața maritimă și aviatică.

Instalații de aer condiționat
Luna. Foto: Pexels.com

pixel