Rata inflaţiei în cea mai mare economie din Europa emergentă a atins un nivel fără precedent în ultimele două decenii. Aceasta a afectat bugetele gospodăriilor, o problemă pentru Guvernul de la Varşovia care se laudă cu faptul că a majorat puterea de cumpărare a cetăţenilor obişnuiţi prin ajutoare sociale generoase şi creşterea salariului minim.
"Guvernul polonez acţionează pentru a diminua, pentru a crea un tampon împotriva acestei creşteri a inflaţiei", a spus joi premierul Mateusz Morawiecki, într-o conferinţă de presă.
Cursuri școlare. Sorin Cîmpeanu: Voi face o serie de clarificări
Potrivit acestuia, acciza la benzină va fi redusă până la nivelul minim permis de Uniunea Europeană, timp de cinci luni, începând cu data de 20 decembrie. De asemenea, Taxa pe Valoarea Adăugată (TVA) la gaze naturale va fi redusă şi ea, de la 23% până la 8%, începând din luna ianuarie şi până în luna martie. Similar, TVA la energie electrică va fi diminuată în primele trei luni ale anului următor, de la 23% până la 5%.
Suplimentar, gospodăriile poloneze vor primi sprijin financiar sub forma unor plăţi care vor depinde de venit şi care vor fi făcute în două tranşe pe parcursul lui 2022.
Guvernele din Europa şi din întreaga lume se confruntă cu presiuni similare din partea inflaţiei, ca urmare a creşterii preţurilor globale la energie şi a perturbărilor apărute de-a lungul lanţurilor de aprovizionare din cauza pandemiei de coronavirus şi a carantinelor impuse pentru a opri răspândirea virusului.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Conturile Spotify reprezintă active digitale valoroase...
China face un pas înainte în...
A încetat din viaţă Papa Francisc.
Cristina Popescu, directorul...
Șocul comercial declanșat de...
Numărul firmelor dizolvate, în scădere cu 8,73% în...
China acuză SUA de abuz...
Producţia de ţiţei a României a scăzut cu 7, 6% în...
Cifrele săptămânii de la Bursa...
Potrivit unui studiu, circa 15%...
Ucraina ar putea avea nevoie să importe până la 6,3...
Preşedintele Renault,...
Un avion Boeing destinat Chinei...
Numărul locuinţelor asigurate...
Redacţia DC Business vă urează...
Grupaj de ştiri.
În noile condiții generate de războiul tarifelor,...
Indicele dolarului scade sub pragul de 100, în timp ce aliați tradiționali...
Cererea globală de cupru explodează: investiții de peste...
Volkswagen ar putea muta o...