Curs valutar: Leul urcă uşor, iar gramul de aur scade sub pragul de 570 lei
Leul s-a apreciat joi faţă de...
"În această seară, pe fondul unei inversiuni termice şi a unui calm atmosferic, senzorii de măsurare a calităţii aerului din reţelele alternative au sesizat în Bucureşti şi împrejurimi depăşiri ale valorilor acceptate", spun reprezentanţii Gărzii.
În aceste condiţii, comisarii echipelor de permanenţă ale Gărzii Naţionale de Mediu sunt pe teren şi monitorizează situaţia. Imediat ce unul din aceşti senzori capătă culoare roşie, aceştia se deplasează la faţa locului pentru verificări.
De asemenea, Agenţia Naţională pentru Protecţia Mediului este prezentă în teren cu autolaboratorul din dotare pentru măsurători suplimentare şi compararea datelor cu cele înregistrate de senzorii reţelelor paralele.
Calitatea aerului în România! Investițiile de mediu, prioritate în actuala criză a coronavirusului
"Pe măsură ce echipele noastre obţin date din teren, vă vom ţine la curent", au adăugat responsabilii instituei.
Ulterior, la ora 21:50, aceştia au postat: "Comisarii s-au deplasat în comuna Berceni, pe strada Tuberozelor şi în împrejurimi, pe strada Nicolae Labiş şi nu s-au identificat surse de poluare, uşor miros de la groapa de gunoi. Niciun foc. Deplasarea s-a făcut pe străzile dintre cei doi senzori, senzori ce nu au putut fi identificaţi pe stradă. Probabil sunt în curţile oamenilor".
Într-o altă postare, de la ora 22:14, se arată că, până în acest moment, au mai înregistrat depăşiri ai parametrilor calităţii aerului senzori amplasaţi pe şoseaua Giurgiului, şoseaua Chitilei, strada Recrutului şi strada Fabulei, din sectorul 5.
"În toate aceste locuri echipele de comisari GNM s-au deplasat pentru verificări. În niciunul din aceste situaţii, depăşirile înregistrate de senzori nu s-au confirmat", au mai precizat cei de la Garda de Mediu.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Leul s-a apreciat joi faţă de...
Alexandru Nazare, ministrul...
Doar 4% dintre români văd munca...
Proiectele de acte normative...
Gradul de umplere a depozitelor...
CEC Bank a fost admisă de...
Veste bună din Parlament pentru...
Înmatriculările de autoturisme...
Angajații combinatului...
Compania generează 1,27...
Curs valutar BNR, 8 octombrie.
"Energia românească trebuie să...
Președintele ANRE spune că...
Antreprenorii români se simt...
Curtea Constituţională a României discută, miercuri,...
Hidroelectrica vine cu...
BET scade ușor, dar...
Creşterea TVA anul viitor pare...