România, exportator net de energie electrică. Hidro și hidrocarburile duc azi greul
Sistemul energetic național a...
Este pentru prima dată în istoria statului, când se atinge o astfel de valoare. O premieră care a devenit posibilă prin intensificarea achizițiilor de metal galben și scumpirea uniciei. De la începutul anului, prețul aurului a crescut cu mai bine de 10%.
Această evoluție a fost determinată de acutizarea conflictului comercial dintre Statele Unite și China, dar și de speculațiile privind reducerea de către Rezerva federală a SUA a dobânzii de referință. Săptâmâna trecută, metalul galben a atins cea mai mare valoare din ultimele șase luni, continuând să crească ușor. Vineri, aurul a fost tranzacționat, în cursul dimineții, cu 1.444,5 dolari/uncie.
Citește și Materii prime. Aurul ezită, bumbacul, la cel mai scăzut nivel
De menționat că, anul trecut, Rusia a cumpărat 274 tone de aur, cu 40% mai mult decât cantitatea achiziționată în 2017. Turcia a achiziționat 51,5 tone, Kazahstanul - 50,6 tone, iar India - 40,5 tone.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Sistemul energetic național a...
Argintul s-a prăbușit cu 30%...
Guvernul a aprobat o modificare...
Bitcoin, cea mai mare...
India și Uniunea Europeană au...
Legea care majorează capitalul...
Arieratele bugetului general...
Furnizorul de componente auto...
Prăbușire istorică a...
O modificare importantă în relația dintre contribuabili...
Guvernul federal al Statelor...
Sistemul electroenergetic al...
Guvernul calmează haosul din...
Nvidia intenționează să facă o...
Cel puțin o persoană a murit și...
Companiile cu capital românesc...
Actorul american Steven Seagal...
Probleme grave în rețeaua...
Zvonurile despre anulări în...
Circulaţia pe drumurile...
Numărul beneficiarilor de...
Antifrauda la nivel național:...