Bursa de la București începe săptămâna cu pierderi
Scăderi pe majoritatea indicilor în prima ședință a...
Conceptul de car-sharing presupune că utilizatorul se urcă în maşina companiei, o conduce până la destinaţia dorită, o parchează, iar din acel punct un alt client preia automobilul şi îl conduce până la noua destinaţie.
Serviciul de car-sharing oferit de Spark va fi furnizat de compania nou înfiinţată "Spark Car Sharing SRL", parte a grupului internaţional "SPARK Technologies UAB", cu sediul în Lituania. Spark îşi propune să ofere soluţii de transport la preţuri competitive şi eco-friendly, susţine compania.
Citește și Trotinete electrice. Codul rutier, modificat. Reguli noi
Conceptul de car-sharing poate deveni o alternativă pentru şoferii care nu vor să intre în traficul cotidian cu propriile maşini, estimează reprezentanţii Spark. Astfel, cu cât mai mulţi oameni folosesc serviciile de car-sharing, cu atât vor fi mai puţine maşini în trafic. În medie, o familie nu-şi foloseşte maşina personală mai mult de 10.000 km/an, în condiţiile în care circa 96% din timp maşinile stau parcate, notează sursa.
În plus, legislaţia actuală permite utilizarea gratuită a parcărilor publice din Bucureşti de către cei care au maşini electrice. Totodată, maşinile electrice pot utiliza inclusiv benzile dedicate autobuzelor, ceea ce le va permite şoferilor să-şi găsească rute şi mai rapide prin oraş.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Scăderi pe majoritatea indicilor în prima ședință a...
Ce vrea să discute la Bruxelles...
Euro se apreciază pe fondul...
Nuclearelectrica vine cu detalii.
O tranzacție care ar putea ajunge la 1,5 miliarde de euro.
Curs valutar BNR, 3 martie...
Este vorba despre foarte multe...
Cartelul petrolului a confirmat reluarea treptată a...
O analiză a impactului noilor...
Escaladarea conflictului dintre...
BNR informează că la 28 februarie 2025, rezervele...
Extinderea capacităților de producție pentru a răspunde...
Agenția Națională de...
„Zâna Măseluță nu vine să le...
Perioadă de tranziție de trei ani pentru respectarea...
Lansare reușită a unei rachete Soyuz-2.1b.
Friedrich Merz spune că cearta...
Bursa de Valori Bucureşti a...
Bitcoin a crescut cu peste 20%...
În cadrul misiunii economice...
Euro s-a redresat luni de la un...
CEC Bank lansează creditele...
Compania Municipală...
Autoritățile bulgare amână închiderea Podului Giurgiu –...
Autoritatea britanică pentru...
Ruleta este printre cele mai populare jocuri de cazino,...
Piața criptomonedelor explodează după anunțul lui Trump...