Premierul Viktor Orban știe cine va câștiga prezidențialele din SUA

Autor: Mara Ivan
Data publicării:
Premierul Ungariei spune că nu s-a pregătit pentru alt rezultat
Premierul Ungariei spune că nu s-a pregătit pentru alt rezultat
Prim-ministrul ungar Viktor Orban a declarat vineri că este convins că Donald Trump va câştiga un al doilea mandat în alegerile prezidenţiale ale SUA din noiembrie şi că nu şi-a făcut planuri pentru un alt rezultat, relatează Reuters.

"Singurul motiv pentru care sunt aici după ce am petrecut peste 30 de ani în politică este că mereu am încredere în planul meu A", a declarat liderul naţionalist ungar într-un interviu acordat Reuters la Bruxelles, întrebat despre viitorul vot din SUA.

"Avem o relaţie excepţional de bună cu Trump", a spus Orban. Dacă Joe Biden va câştiga alegerile "probabil nivelul de deschidere, şi bunătate, şi ajutor reciproc va fi mai scăzut", a precizat şeful guvernului ungar. "Dar calculele mele sunt OK. El (Donald Trump - n.r.) va câştiga", a adăugat el.

Orban şi-a exprimat în această săptămână sprijinul pentru candidatura lui Trump, afirmând că rivalii democraţi au impus lumii un "imperialism moral" pe care liderii iliberali ca el îl resping. Orban este un lider naţionalist care a intrat de mai multe ori în conflict cu UE din cauza campaniilor anti-imigraţie şi a deciziilor de a creşte controlul statului asupra sistemului judiciar, ONG-urilor, media şi instituţiilor academice.

El a avut o ciocnire şi cu administraţia fostului preşedinte Barack Obama, un democrat, pe fondul criticilor americane privind erodarea valorilor democratice în timpul guvernării sale. Întrebat ce impact va avea victoria lui Trump asupra UE, Orban a declarat că pentru cei care percep blocul comunitar drept o construcţie în jurul instituţiilor sale va fi o lovitură.

"Dacă înţelegi că Uniunea Europeană este o putere centralizată, ale cărei inimă şi spirit sunt reprezentate de instituţii, Trump nu este cea mai bună opţiune", a spus el. "Dar dacă crezi că Uniunea Europeană nu este altceva decât o comunitate de state membre, Trump este OK, este de departe cel mai bun", a adăugat Orban.

Citește și Donald Trump s-a RĂZGÂNDIT! Casa Albă a făcut anunțul

El a mai afimat că dacă Trump va câştiga alegerile, UE va trebui să-şi normalizeze relaţia comercială cu SUA şi, de asemenea, să aibă mai multă claritate în privinţa prezenţei pe termen lung a trupelor americane pe continentul european. 

"UE are un uriaş surplus comercial cu SUA. Preşedintele SUA ridică mereu chestiunea că ar vrea să scadă acest deficit schimbând reglementările", a spus el. Orban a salutat propunerea Poloniei de a găzdui trupe SUA transferate din Germania, dar a precizat că acestea nu sunt necesare în Ungaria, care nu se confruntă cu o ameninţare directă din partea Rusiei.

De asemenea, el a spus că ţara sa va ajunge să respecte cerinţa NATO, susţinută puternic de Trump, de a cheltui 2% din PIB pentru apărare. Întrebat cât va dura implementarea acestui obiectiv, Trump a răspuns: "Nu mai mult de cinci ani".

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Transportul aerian de mărfuri în România, în creștere cu aproape 10% în primele 9 luni din 2025 - FOTO: Freepik@eaktopapps

Recordul absolut pentru piața românească de artă sacră

O icoană pictată de Nicolae Grigorescu în tinerețe a...

Bursa de la București

Bursa de la București urcă

Bursa de Valori Bucureşti a înregistrat săptămâna aceasta creșteri importante

Covrigi. Foto: Freepik.com

Topul patiseriilor din România. Ce arată cifrele

Luca, Petru și Matei își împart piața patiseriilor.

București
Mai mulți angajați lucrează într-un birou / Foto: Freepik

ANAF. Reguli fiscale dure pentru multinaționale în 2026

Reguli noi, controale extinse și deduceri limitate:...

Tancuri rusești
Bani. Foto: Freepik.com

O primărie a fost amendată cu 70.000 de lei

Autoritățile au confiscat primul utilaj folosit ilegal...

Toți români vor avea un cont bancar
Ministerul Finanțelor
Vouchere de vacanță
Sediul Oracle din Austin, Texas
RCA

Ce noi reguli RCA se aplică de la 13 decembrie 2025

O parte dintre modificările aduse Legii RCA prin actul...

Scoaterea banilor din firmă se complică

Adio împrumuturi între firmă și asociat: ANAF schimbă tot

Împrumuturile între firme și asociați intră sub reguli...

Mima Lonea din Petrila
Pană de curent / Foto: Freepik
Dolari și aur / Foto: Freepik
trenuri / Foto: Freepik
Lukoil
Femei la cumpărături cu ocazia sărbătorilor de iarnă / Foto: Freepik
Stradă aglomerată / Foto: John Mitchell / Flickr
Netflix și Warner Bros.
Ghișeu / Foto: Arhivă
Ridesharing

Controale în ride-sharing: 12.358 de autoturisme suspendate

Amenzi de peste 3 milioane de lei și mii de mașini...

Bani
Gabriel Biriș
Adrian Nica, șeful ANAF
Daniel Dăianu

pixel