Președintele rus Vladimir Putin a emis joi un decret prin care elimină obligația importatorilor de gaze rusești de a efectua plăți exclusiv prin Gazprombank, o instituție financiară sancționată de administrația americană, relatează EFE.
Conform noului decret, publicat pe portalul oficial de informații juridice al Rusiei, importatorii străini vor putea utiliza alte bănci pentru efectuarea plăților.
La 21 noiembrie, Statele Unite au impus sancțiuni Gazprombank și altor 50 de bănci rusești, contribuind la deprecierea semnificativă a rublei în ultimele săptămâni.
Departamentul Trezoreriei americane a justificat sancțiunile împotriva Gazprombank și a celor șase filiale internaționale ale acesteia, susținând că banca reprezintă un canal prin care Rusia achiziționează echipamente militare pentru a-și susține războiul împotriva Ucrainei.
Turcia a anunțat că intenționează să negocieze cu SUA obținerea unei excepții, pentru a continua să efectueze plăți pentru gazele naturale rusești prin intermediul Gazprombank, evitând astfel sancțiunile.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Elon Musk vizitează CIA pentru...
Trecerea la ora de vară, între dezechilibre și...
Guvernul adoptă o ordonanță de urgență care reformează...
Racheta Spectrum, dezvoltată de...
Ministrul Energiei a comentat,...
Vineri, bursele mondiale au...
Criza ouălor din SUA devine tot...
Piața valutară a fost marcată de incertitudinile...
După ce deputații germani au...
În grupajul de astăzi găsiți...
Preţul aurului a ajuns la 456,5018 lei/gram, raportează...
Metalul prețios atinge un nivel...
Decizia administrației Trump de a impune un tarif vamal...
Planuri anunțate de ministrul bulgar al Energiei.
Agenția de evaluare financiară...
Directorii unora dintre cele...
Pentru a înlocui țițeiul pe care îl primea prin...
Analiștii băncii britanice...
Agenţia pentru Finanţarea...
Discuţii importante între...
Statele Unite fac presiuni...
R. D. Congo dublează salariile...