Prescripția fiscală revine la normal: ce ani ies acum de sub lupa Fiscului
Dreptul Fiscului de a stabili...
"Am pregătit deja şi am şi anunţat public, vom aproba mai rapid legea consumatorului vulnerabil şi în acelaşi timp am propus, va fi o compensare în această iarnă a preţului facturat. Va fi o compensare în factură. Pe lângă consumatorul vulnerabil, vom merge mai departe şi vom compensa o parte din factură", a declarat Cîţu marţi la Parlament.
Întrebat dacă vor exista consecinţe pentru furnizorii de energie care nu respectă piaţa concurenţială, premierul a răspuns: "Dacă există aşa ceva, bineînţeles. Asta a fost discuţia cu cei de la Consiliul Concurenţei. Informaţiile primite până acum arată că nu există astfel de situaţii".
Premierul Florin Cîţu a afirmat că noua bancă de dezvolare care va fi înfiinţată "va fi un vehicul pentru fonduri europene".
Citește și Cîțu despre greșeala lui Vîlceanu: O gafă!
Întrebat despre despre declaraţia făcută în urmă cu cinci ani în care critica posibilitatea înfiinţării unei noi bănci româneşti de dezvoltare, Cîţu a spus: "Acea bancă era un proiect tâmpit. Aceasta, pe care o veţi vedea, este un proiect foarte bun. Uitaţi-vă în ordonanţă, că sunt date foarte diferite. Acum este înfiinţată pentru a fi un vehicul pentru fonduri europene. Este o bancă de dezvoltare. Va fi clar că vom reforma celelalte instituţii financiar-bancare de stat", a afirmat, Cîţu, marţi, la Parlament.
În ceea ce priveşte numirea conducerii noii bănci, premierul a precizat că aceasta este o decizie care va fi luată împreună cu Comisia Europeană.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Dreptul Fiscului de a stabili...
Persoanele fizice care...
Bursa de Valori București a...
Schimbare privind bancnotele româneşti.
Germania își taie estimările de...
Agenţia Naţională de...
Inspecţia Muncii a aplicat...
Banca Națională a României a...
Uniunea Europeană trage un...
Această analiză, realizată de...
A crescut rata şomajului la finalul anului 2025.
Mugur Tolici va prelua, de la 1...
Prețurile carburanților au...
Șeful Bundesbank, Joachim...
Indicele ROBOR la trei luni, utilizat în calculul...
Cifra de afaceri din comerțul...
România intră, prin programul european SAFE, într-o nouă...
Gigantul cripto Tether Holdings...
Managerii din principalele...
Gigantul tehnologic american...
Rezerva Federală a SUA este...
Ministrul Agriculturii, Florin...
Capitalizarea bursieră a companiei a urcat la 62,3...