Prima Casă 2024, program adițional. Statul oferă garanții de 50.000 de euro

Autor: DCBusiness Team
Data actualizării:
Data publicării:
O casă nouă / FOTO: Freepik
O casă nouă / FOTO: Freepik
EXCLUSIV
Dumitru Nancu, directorul FNGCIMM, a prezentat, în cadrul emisiunii ”Interviurile DCNews”, noutățile legate de programele de finanțare actuale și viitoare.

”Ne-am gândit să continuăm Prima Casă printr-un program adițional, prezentat deja Comisiei Europene. O garanție de 50.000 de euro, ceea ce înseamnă un credit de aproximativ 70.000 de euro, pentru orice cetățean persoană fizică pentru eficientizarea și modernizarea locuinței”, a explicat Dumitru Nancu. 

Directorul FNGCIMM a ținut să sublinieze că nu contează dacă locuința a fost cumpărată ”din surse Prima Casă sau din alte surse. Doar pentru îmbunătățirea și acea independență energetică”. 

Nu contează cum

În privința condițiile ce trebuie îndeplinite pentru accesarea acestui program adițional, Dumitru Nancu a spus că românii interesați trebuie să prezinte ”acel certificat energetic. Nu sunt condiții de vârstă și așa mai departe. Sunt programe flexibile”, a spubliniat invitatul din platoul Interviurilor DCNews. 

Un buget record

În altă ordine de idei, Dumitru Nancu a anunțat că ”anul acesta am avut un buget record, garanții doar la Fondul Național de Garantare în valoare de 10 miliarde de lei, restul până la 13 miliarde au fost împărțite în celelalte două fonduri. De la 1 iunie până în prezent FNG a acordat 91.000 de garanții. Cele 21.000 de instituții bancare cu care avem convenții au finanțat economia României cu  73 miliarde de lei. Cred că este cea mai mare infuzie de bani privați în economia României. Iar FNG a acordat garanții de 62 miliarde de lei”, a menționat directorul FNGCIMM.

El a adăugat că, din punctul de vedere al programelor, ”cifrele arată foarte bine. Vreau să vă spun că în 4 ani și jumătate am acordat 75% din totalul garanțiilor pe care Fondul Național de Garantare le-a acordat în 18 ani de zile. Știți cum e... la un moment dat cifrele vorbesc!”, a apreciat Dumitru Nancu, adăugânc că ”în anul 2023 am avut cel mai mare profit. Noi sperăm ca acum, la jumătatea acestui semestru, să închidem și mai bine, din punct de vedere al indicatorului financiar, cheie profit”, a mai spus șeful FNGCIMM.

Aflați informații utile și despre alte instrumente financiare vizionând întreaga emisiune: 

Youtube video image

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

ANAF / Ilustrație: DCBusiness
Două persoane calculează taxe / Foto: Freepik
Un bărbat cu o lumânare inchide un termostat / Foto: Freepik
Audit financiar / Foto: Freepik
Ilie Bolojan / Foto: Gov.ro
Vama Giurgiu
Curtea Constituțională a României, CCR / Foto: George Călin / Inquam Photos

CCR a respins sesizarea AUR privind primul pachet fiscal

Curtea Constituţională a României a respins, marţi,...

TVA / Foto: Freepik.com
Inspectori vamali / Foto: Autoritatea Vamală Română

Revoluție în vămi de la 1 august: totul se mută online!

Autoritatea Vamală Română introduce, de la 1 august, noi...

Tren circulând pe caniculă / Foto: Raymond Shobe / Flickr
Două persoane lucrează într-o seră / Foto: Freepik
Schimb valutar
Adrian Negrescu, analist economic
Inspector Antifraudă
Bani. Freepik.com
Jensen Huang, CEO Envidia / Foto: Reuters / Florence Lo
Coafor / Foto: Freepik
Cadastrul se obține gratuit și online
Sprijin pentru IMM-uri
ANAF / Foto: DCBusiness
Bani

Noile reguli fiscale 2025: fără deduceri, cu taxe mai mari

Legea austerității aduce o schimbare radicală în...

Urmează cea mai scurtă zi / Foto: Freepik
Semnarea contractului de către Kàroly Borbèly, CEO Hidroelectrica, și Alessandro Amato, CEO WALDEVAR Floating PV Systems
Cursul valutar al zilei
Dronă / Freepik
Se dorește impozitarea cifrei de afaceri
Hacker
Oameni de afaceri / Foto: Freepik

pixel