Prima mare companie auto care anunță că va produce doar mașini electrice

Autor: Ciprian Dumitrache
Data publicării:
Înmatriculările globale de automobile electrice urmează să înregistreze un declin de 18% în acest an
Înmatriculările globale de automobile electrice urmează să înregistreze un declin de 18% în acest an
Până în anul 2030, gama de autovehicule pentru Europa a constructorului american Ford va fi complet electrică. Ford a declarat că va investi 22 de miliarde de dolari în electrificare până în 2025.

Producătorul auto a declarat că în următoarele 30 de luni va investi 1 miliard de dolari pentru a-și transforma fabrica de automobile din Köln, Germania. Uzina va deveni prima unitate producătoare de vehicule electrice din Europa a constructorului american, relatează Reuters.

"Acest lucru ne arată angajamentul ferm față de piața europeană", a declarat Stuart Rowley, șeful operațiunilor Ford din Europa, în timpul unei conferințe de presă.

Ford a declarat că primul său vehicul de pasageri complet electric, construit în Europa, va ieșii pe porțile fabricii din Köln în 2023, urmând ca acolo să fie fabricat și un al doilea model.

Gigantul american a format o alianță strategică cu Volkswagen AG, conform căreia Ford va  putea folosi platforma modulară pentru vehicule electrice (MEB) a partenerului său german pentru a construi câteva modele. Rowley a declarat că modelul produs la Köln va fi primul care va folosi platforma MEB a grupului Volskwagen.

Producătorul auto nr.2 din SUA a declarat că până în 2026 va avea la vânzare versiuni electrificate ale tuturor autoturismelor sale din Europa și că până în 2030 două treimi din vânzările de vehicule comerciale din Europa vor fi complet electrice sau plug-in hybrid.

Citește și: Alertă la Ford! Probleme de logistică! Lansare AMÂNATĂ

Compania a declarat că va avea versiuni plug-in hybrid sau complet electrice pentru întreaga sa gamă de vehicule comerciale, disponibile până în 2024.

În prezent, pentru vehiculele comerciale pe benzină, Ford are o cotă de piață de 40% în SUA și de aproape 15% în Europa.

Producătorul auto a declarat că activitatea sa de vehicule comerciale este „cheia creșterii viitoare și a profitabilității”.

În această săptămână, Jaguar Land Rover, care este deținut de compania indiană Tata Motors, a declarat că marca sa de lux, Jaguar, va fi complet electrică până în 2025.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Analistul economic Adrian Negrescu / FOTO: Facebook
JP Morgan & Chase / Foto: Ben Sutherland / Flickr
Acte de semnat
Guvern sediu
Veste bună pentru românii care dețin credite. Indicele ROBOR scade
Bursa de Valori București

Raliu la BVB: Președintele ales aduce verde pe toată linia!

Bursa de la București urcă puternic după alegeri:...

Bani
Muncitori pe șantier / Foto: Unsplash
Documente. Freepik.com
Nicușor Dan / Foto: Alex Nicodim / Inquam Photos
Loteria readuce pe piață un loz

Lozul Mirilor revine cu premii de 100.000 de lei! 

Loteria Română lansează o nouă ediție a „Lozului...

Donald Trum, Scott Bessent și Marco Rubio în Biroul Oval din Casa Albă
Mașini / FOTO: Freepik
Oameni pe stradă
Familie în vacanță / Foto: Freepik
Trafic aglomerat / Foto: Freepik
Donald Trump / Foto: Casa Albă / Daniel Torok
Nvidia / Foto: Nvidia / Flickr

Nvidia, gest disperat ca să nu piardă piața din China

Nvidia va începe, în lunile următoare, livrarea unui nou...

Wall Street
Stampila de vot
Pensii speciale / Foto: Freepik
Buletin de vot / FOTO: Facebook AEP

Exit-poll CURS: Nicuşor Dan - 54,1%; George Simion - 45,9%

Candidatul independent la alegerile prezidenţiale...

Jarosław Piszczek și Karol Nawrocki
Alegător român votează / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Oameni pe stradă / Foto: Freepik

Prognoza meteo pentru Capitală. Cum va fi vremea diseară

Meteorologii prognozează pentru zona Municipiului...

O persoană votează cu ocazia alegerilor prezidențiale / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
sateliti - FOTO: Freepik@tawatchai07

pixel