Prinţul Charles a recunoscut TOTUL despre infectarea cu Covid-19

Autor: Antonia Popescu
Data publicării:
Prințul Charles
Prințul Charles
Prinţul Charles, moştenitorul tronului britanic, consideră că "a avut noroc" atunci când a prezentat doar simptome uşoare după contractarea noului coronavirus, o experienţă care l-a făcut să fie şi mai hotărât să acţioneze pentru a plasa din nou "natura în centrul tuturor lucrurilor", relatează joi AFP şi EFE.

"Am avut noroc în cazul meu şi am scăpat destul de uşor (de boală). Dar am avut-o şi am putut înţelege ce au îndurat ceilalţi", a declarat prinţul Charles într-un interviu acordat prin videoconferinţă pentru postul de televiziune Sky News.

"Sunt alături mai ales de cei care au suferit pierderea unei fiinţe dragi şi care nu s-au putut afla alături de ea în ultimele momente. Pentru mine acest lucru este cel mai îngrozitor", a spus prinţul Charles în acest interviu, care va fi difuzat integral în cursul zilei de joi.

Hidroxiclorochina la Casa Albă. Cum se simte președintele Trump

În vârstă de 71 ani, fiul cel mare al reginei Elisabeta a II-a a fost testat pozitiv cu noul coronavirus în martie, dar a prezentat simptome uşoare.

El s-a vindecat după ce a stat în izolare timp de şapte zile, potrivit surselor oficiale, întrucât nu a avut nevoie de spitalizare.

Potrivit celor mai recente date, numărul morţilor de COVID-19 în Marea Britanie a fost de 359 în ultimele 24 de ore, bilanţul total ajungând la 39.728 de victime de la începerea pandemiei.

"Pentru ca acest lucru să nu se mai întâmple nicăieri în lume, sunt cu adevărat hotărât să găsesc o soluţie", a spus prinţul Charles.

Potrivit lui, "oamenii au început să-şi dea seama că trebuie să punem natura în centrul a tot cee ce facem şi să o punem în centrul economiei".

"Cu cât fragilizăm mai mult lumea naturală, cu atât mai mult distrugem biodiversitatea şi vom fi mai expuşi la astfel de pericole", a subliniat moştenitorul tronului britanic.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Sediul Ministerului Finanțelor / Foto: Silviu Matei / Agerpres

Datoria guvernamentală a depăşit 56% din PIB

Datoria administraţiei publice (datoria guvernamentală)...

Freepik.com
Birou. Foto: Freepik.com
Italia / sursa: Freepik.com / @frimufilms
Apple / sursa foto: Flickr.com
Freepik.com
Freepik.com

O cantitate enormă de zahăr urmează să fie aruncată pe piaţă

Recoltă record de trestie de zahăr în India: fermierii...

Euro-dolar / FOTO: Freepik
Navă cargo / Foto: Freepik

Exporturile Chinei către Statele Unite s-au prăbuşit

Exporturile Chinei au crescut luna trecută mai puţin...

Evaluare / FOTO: Freepik
Banca Națională a României
Freepik.com
Donald Trump vorbește la telefon
Renault / FOTO: Unsplash

Renault va fabrica drone în Ucraina

Renault urmează să se instaleze în Ucraina pentru a...

Mină de suprafață / Foto: Freepik
nicusor dan - FOTO: Agerpres
migratie - FOTO: Freepik@ruslan23-02
Șofer de TIR / Foto: Freepik
Administrator de bloc / Foto: Arhivă
China, UE / sursa foto: Freepik.com
Strangere de mana. Foto: Pexels.com
Freepik.com

Amazon a declanşat un nou val de concedieri

Amazon face curățenie în divizia de cărți: concedieri la...

sulyok tamas - FOTO: Agerpres

Președintele Ungariei, vizită de solidaritate la Praid

Președintele Ungariei, vizită de solidaritate la Praid.

Factura. Freepik.com
Camion in trafic
Starlink / Foto: Starlink / Flickr

Starlink intră pe piața maritimă și aviatică

Starlink intră pe piața maritimă și aviatică.

Instalații de aer condiționat
Luna. Foto: Pexels.com

pixel