Probleme cu cardurile de energie. Intervenţie în Parlament: Pensionari cu pensii sub 2.000 de lei au fost EXCLUŞI de la primirea cardurilor

Autor: Mihai Ciobanu
Data actualizării:
Data publicării:
 Foto: DCBusiness
Foto: DCBusiness
Problemele şi deficienţele în distribuirea cardurilor pentru energie au ajuns în Parlamentul României.

Deputatul Gabriel Zetea i-a adresat o interpelare, în Parlament, ministrului Investiţiilor şi Fondurilor Europene, Marcel Boloş, cu privire la cardurile de energie. 

Iată textul interpelării: 

"Domnule ministru,
Activitatea Ministerului Investițiilor și Proiectelor Europene este una laborioasă și extrem de solicitantă și mă bucur că, în urma discuțiilor purtate în cadrul coaliției de guvernare, PNL și PSD au găsit pârghiile comune pentru ca cei care au cu adevărat nevoie de ajutorul nostru să beneficieze de programul „Sprijin pentru România”. Implementarea proiectului privind acordarea de tichete de energie pensionarilor cu vârstă peste 60 de ani și pensii sub 2.000 de lei, dar și celorlalte categorii eligibile a fost una dintre măsurile extrem de bune pe care le-am luat și le-am aplicat în comun acord.

Din nefericire, s-au înregistrat situații în care aceste carduri fie nu au ajuns la cei îndreptățiți, fie au fost trimise ambilor soți (pensionari) dintr-o locuință și după ce acestea au fost retrimise la Minister, nu s-a mai întors niciun card. Au fost și cazuri în care unii dintre pensionarii care se încadrează la acest ajutor au primit o înștiințare tipizată și impersonală prin care li se comunică faptul că nu sunt eligibili, deși niciunul dintre soți nu are pensia mai mare de 2000 de lei, nu au nici alte surse de venit și nici nu locuiesc alte persoane în gospodăria în cauză.

În Maramureș, județ pe îl reprezint în Parlamentul României în calitate de deputat, mai mulți cetățeni mi-au solicitat ajutorul și m-au rugat să le aduc lămuri cu privire la refuzul Ministerului Investițiilor și Proiectelor Europene de a le acorda aceste carduri.

Pensionarii în cauză consideră că sunt îndreptățiți să le primească, la fel ca milioanele de români care beneficiază deja de acest ajutor. În acest sens, domnule ministru, mă adresez Domniei Voastre cu rugămintea de a verifica două situații noi pe care am să vi le aduc la cunoștință și am să vă rog să îmi răspundeți punctual pentru fiecare caz în parte.

În cazul familiei compusă din pensionarii C. G. și C. C. M., ambii pensionari, domiciliați în localitatea Vad din județul Maramureș (ale căror date de indentificare le regăsiți în anexă pentru a fi respectată protecția datelor personale) au fiecare pensii sub 2.000 de lei, susțin că nu locuiesc cu alte persoane în gospodărie și pot da chiar o declarație notarială în acest sens, nu au beneficiat de alte ajutoare și nu au alte surse de venit. Cu toate acestea, familia C. din Maramureș nu a beneficiat de acest card pe numele niciunuia dintre soți, dar în poștă le-a venit deja o înștiințare care arată că suma veniturilor depășește 2.000 de lei/persoană/lună, ceea ce familia în cauză susține că nu este adevărat.

În consecință, domnule ministru, am să vă rog să cereți aparatului propriu să verifice încă o dată situația reclamată și să specifice de ce consideră angajații ministerului că acest cuplu de pensionari nu se încadrează pentru a beneficia de card, exemplificând concret veniturile cu care figurează și care i-ar trece în categoria persoanelor neeligibile.

Un al doilea caz pe care doresc să vi-l aduc la cunoștință este cel al familiei compusă din T. G. și T. O. din Baia Mare, pensionari cu pensii care, cumulate, nu depășesc venitul de 2.000 lei/persoană/lună (și ale căror date de indentificare le veți regăsi tot în anexă). Maramureșeanul T. G. a cerut chiar și o adeverință de venit pentru anul 2022, eliberată de ANAF, care dovedește că nu figurează în evidența fiscală cu sume care să depășească pragul impus de 2.000 de lei, necesar pentru acordarea cardului de energie.

Cu toate acestea, și familia T. a primit aceeași înștiințare ca și familia C. din comuna Vad și, la fel ca în primul caz, ar vrea să afle de ce li s-a respins un ajutor pe care consideră că sunt îndreptățiti să îl primească din partea statului.

Familia T. susține că pe adresa la care doar cei doi soți locuiesc de ani de zile au fost făcute în trecut acte de identitate pentru alți membri ai familiei, ceea ce este legal, însă pot declara în fața notarului că nicio altă persoană nu locuiește la adresă și acceptă orice anchetă socială care să dovedească realitatea. Date fiind cele prezentate vă întreb, domnule ministru:

1. Care sunt criteriile luate în calcul la Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene când se stabilesc persoanele eligibile pentru a primi acest card de energie?

2. Care este motivul pentru care Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene nu explică pensionarilor cărora li se refuză acordarea cardurilor, care sunt acele surse de venit suplimentare care se presupune că, prin cumul, depășesc plafonul impus de 2.000 de lei persoană/lună?

În speranța că veți găsi cele mai bune soluții și îmi veți răspunde punctual la întrebările transmise, vă asigur de întregul meu respect și de întreaga mea disponibilitate.

Solicit răspuns oral și scris", se arată în interpelarea semnată de Gabriel Zetea.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Banca Europeană de Investiții / Foto: BEI
Acces gratuit la apă potabilă în aeroporturile din România. Ce spune Ministerul Transporturilor - FOTO: Freepik@EyeEm
Se modifică modul de acordare a alocațiilor pentru copii
Angajați
TVA / Foto: Freepik.com
masini de lux - FOTO: Freepik@maxmamchurov
Transportul aerian de mărfuri în România, în creștere cu aproape 10% în primele 9 luni din 2025 - FOTO: Freepik@eaktopapps

Recordul absolut pentru piața românească de artă sacră

O icoană pictată de Nicolae Grigorescu în tinerețe a...

Bursa de la București

Bursa de la București urcă

Bursa de Valori Bucureşti a înregistrat săptămâna aceasta creșteri importante

Covrigi. Foto: Freepik.com

Topul patiseriilor din România. Ce arată cifrele

Luca, Petru și Matei își împart piața patiseriilor.

București
Mai mulți angajați lucrează într-un birou / Foto: Freepik

ANAF. Reguli fiscale dure pentru multinaționale în 2026

Reguli noi, controale extinse și deduceri limitate:...

Tancuri rusești
Bani. Foto: Freepik.com

O primărie a fost amendată cu 70.000 de lei

Autoritățile au confiscat primul utilaj folosit ilegal...

Toți români vor avea un cont bancar
Ministerul Finanțelor
Vouchere de vacanță
Sediul Oracle din Austin, Texas
RCA

Ce noi reguli RCA se aplică de la 13 decembrie 2025

O parte dintre modificările aduse Legii RCA prin actul...

Scoaterea banilor din firmă se complică

Adio împrumuturi între firmă și asociat: ANAF schimbă tot

Împrumuturile între firme și asociați intră sub reguli...

Mima Lonea din Petrila
Pană de curent / Foto: Freepik
Dolari și aur / Foto: Freepik
trenuri / Foto: Freepik
Lukoil
Femei la cumpărături cu ocazia sărbătorilor de iarnă / Foto: Freepik

pixel