Procesele pierdute la CEDO, criteriu eliminatoriu pentru CCR

Autor: DCBusiness Team
Data actualizării:
Data publicării:
CCR nu a stabilit încă o dată la care va discuta sesizarea
CCR nu a stabilit încă o dată la care va discuta sesizarea
Un proiect de lege depus la Camera Deputaților prevede ca judecătorii Curții Constituționale să nu poată fi desemnați din rândul magistraților, procurori sau judecători, din vina cărora statul român a pierdut procese la Curtea Europeană a Drepturilor Omului. Astfel, magistrații care au întocmit acte procedurale prin care au fost fost încălcate drepturile fudamentale ale unor cetățeni, care apoi au reclamat acest lucru la CEDO și au câștigat, sunt automat excluși din lista celor îndreptățiți să candideze pentru un post de judecător la CCR.

Proiectul de modificare a Legii CCR, inițiat de către deputatul PSD Liviu Pleșoianu modifică regimul condițiilor pe care o persoană trebuie să le îndeplinească pentru a candida pentru un post la Curte. Dacă un magistrat a provocat condamnarea statului român la plata de despăgubiri de către CEDO, el nu poate fi numit ca judecător constituțional. Mai mult, dacă un magistrat a devenit judecător CCR, iar între timp CEDO a condamnat România la plata de despăgubiri din cauza lui, magistratul respectiv își va pierde mandatul de la Curte.

Inițiativa legislativă introduce și alte două restricții suplimentare pentru cei care vor să ajungă judecători la Curtea Constituțională. Astfel, nu este permisă numirea dacă respectivul magistrat a generat apariția unui conflict juridic de natură constituțională, conflict constatat prin decizii ale Curții Constituționale.

Citește și: CCR. Vârsta de pensionare, decisă de judecători. Vezi noutatea

În al treilea rând, funcția de judecător CCR nu poate fi ocupată de ”persoane care au desfășurat o activitate de cooperare cu lucrători sau colaboratori ai unor servicii de informații în baza unor protocoale sau a unor alte documente cu caracter secret sau și-au exercitat activitatea profesională în cadrul unor echipe mixte împreună cu lucrători sau colaboratori ai serviciilor secrete.”

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Consultant fiscal / Foto: Freepik
Sala de ședință din clădirea Guvernului
Curs valutar / Freepik.com
Neptun Deep: Microtunelul conductei de transport al gazelor naturale

De ce Neptun Deep nu va aduce energie ieftină - Analiză

Romgaz și OMV Petrom se pregătesc să înceapă, în 2027,...

Un motostivuitor transportă o mașină veche / Foto: Arhivă
ANAF. Freepik.com
Sediul Europol
Sebastian Burduja
Oameni de afaceri / Foto: Freepik
Banca / FOTO: Unsplash
Oficiu poștal
Freepik.com
Lukoil

Kazahii se gândesc să scape de Lukoil

Autoritățile din Kazahstan analizează opțiunile privind...

Romgaz / FOTO: Pagina de Facebook a Romgaz
Sediul Ministerului Finanțelor / Foto: Silviu Matei / Agerpres
Facturi. Sursa: Freepik.com
Evaluări / FOTO: Freepik
Foto: Mihai Ciobanu
Florin Jianu
ANAF
Calcule. Foto: Freepik.com
Giorgia Meloni / Sursa: flickr.com
Casa de schimb valutar / Foto: Oana Pavelescu

Curs BNR. Leul rămâne stabil, aurul continuă scăderea

Cursul valutar anunțat luni, 27 octombrie 2025, de Banca...

TVA / Foto: DCBusiness

Şedinţă de Guvern, luni, 27 octombrie. Care e urgenţa

Proiectele de acte normative incluse pe agenda ședinței...


pixel