Arieratele bugetului general consolidat au scăzut la 520 milioane de lei
Arieratele bugetului general...
"Am avut în perioada 10-11 octombrie o Adunare a Asociaţiei Europene a Instituţiilor Financiare. Republica Moldova a beneficiat din partea Comisiei Europene de un ajutor sustenabil în sumă de 1,8 miliarde de euro. Am participat atât la şedinţa Consiliului de Administraţie, după care am avut discuţii cu reprezentanţii CE, ai Băncii Mondiale, cu premierul Republicii Moldova; am avut o întâlnire şi cu doamna guvernator a Băncii Naţionale a Republicii Moldova, doamna Anca Dragu.
Practic, de la preluarea mandatului meu la AECM (n.r. - Asociaţia Europeană a Instituţiilor de Garantare), în 2021, unul dintre obiective a fost ca fondul de garantare din Republica Moldova să fie primit în această asociaţie europeană. Practic, este al doilea an în care colegii noştri de peste Prut participă ca membri ai AECM.
Pe lângă programul Prima Casă care a mers destul de bine în Republica Moldova, ne gândim ca, pe modelul programelor pe care le-am avut noi – IMM Invest, Agro IMM Invest, să îi ajutăm astfel încât să introducă şi ei astfel de instrumente financiare, pentru că este clar că sustenabilitatea, sănătatea unei economii este dată şi de infuzia de capital din parte sistemului financiar-bancar care trebuie să ajute mediul de afaceri", a explicat Dumitru Nancu, directorul Fondului de Garantare.
VIDEO:
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Arieratele bugetului general...
Conform sondajelor la ieșirea de la urne, CDU/CSU au...
România, în fruntea producției...
Favoriți în sondaje,...
Se dorește verificarea...
După o serie impresionantă de...
Litiul, cobaltul și nichelul...
Oficial BCE: „Am putea ajunge la acest nivel în câteva...
Autoritățile din Grecia monitorizează situația seismică
Angajații federali obligați să...
Ursula von der Leyen merge luni la Kiev, iar Emmanuel...
SUA apără acordul propus de...
O decizie dificilă pentru...
Președintele argentinian Javier...
Care este țara europeană care plătește abonamentul...
Guvernul s-a decis în privința...
Despre ultimele decizii ale președintelui Trump, despre...
Rating susţinut de apartenenţa...
Cum poți obține 500 de lei de...
Un avertisment adresat în...
Ministrul Finanțelor se află la...
Declinul social-democraților...
Portofoliul Berkshire Hathaway,...
SUA reacționează la taxele...
Reciclarea textilelor,...
Pe de altă parte, Bitpanda, a...
Rețea extinsă de conducte...