Programul Fidelis. Depozitarul Central distribuie, de vineri, sumele de bani aferente rambursării principalului şi Cuponului 1

Autor: DCBusiness Team
Data actualizării:
Data publicării:
Fidelis
Fidelis

Depozitarul Central va distribui sumele de bani aferente cuponului 1 pentru titlurile de stat emise in cadrul Programului Fidelis al Ministerului Finantelor.

Depozitarul Central informează investitorii că, începând cu data de 22/12/2023, distribuie sumele de bani aferente CUPON 1 pentru titlurile de stat emise de Ministerul Finantelor (simbol R2312B). Emitentul va plăti detinatorilor de titluri de stat sumele de bani aferente CUPON 1, utilizând serviciul naţional lansat de către Depozitarul Central. Valoarea dobânzii aferente fiecarui titlu de stat este de 7.65 LEI.

Detinatorii de titluri de stat care beneficiază de sumele de bani sunt cei înregistraţi în registrul detinatorilor emitentului, la data de 13/12/2023. Detinatorii de titluri de stat care sunt clienți ai unui Participant la sistemul de compensaredecontare și registru al Depozitarului Central își pot încasa sumele de bani prin intermediul acestuia.

Pentru detinatorii de titluri de stat care nu au cont deschis la un participant al sistemului RoClear, plata se efectuează prin transfer bancar, în baza solicitărilor transmise de aceștia.

Începând cu anul 2015, ca urmare a modificării cadrului de reglementare aplicabil distribuirii dividendelor şi a oricăror alte sume cuvenite deţinătorilor de valori mobiliare, distribuirea dividendelor se efectuează prin intermediul Depozitarului Central şi al participanţilor la sistemul de compensare decontare și registru.

 

Tot de astăzi, Depozitarul Central va distribui sumele de bani aferente rambursarii principalului pentru titlurile de stat emise in cadrul Programului Fidelis al Ministerului Finantelor


Depozitarul Central informează investitorii că, începând cu data de 22/12/2023, distribuie sumele de bani aferente rambursării principalului în valoare de 100 LEI/instrument financiar pentru titlurile de stat adresate persoanelor fizice emise de Ministerul Finantelor (simbol R2312B).

Emitentul va plăti detinatorilor de titluri de stat sumele de bani aferente, utilizând serviciul naţional lansat de către Depozitarul Central.

Detinatorii de titluri de stat care beneficiază de sumele de bani sunt cei înregistraţi în registrul detinatorilor emitentului, la data de 13/12/2023. Detinatorii de titlrui de stat care sunt clienți ai unui Participant la sistemul de compensare-decontare și registru al Depozitarului Central își pot încasa sumele de bani prin intermediul acestuia.

Pentru detinatorii de titluri de stat care nu au cont deschis la un participant al sistemului RoClear, plata se efectuează prin transfer bancar, în baza solicitărilor transmise de aceștia.

Începând cu anul 2015, ca urmare a modificării cadrului de reglementare aplicabil distribuirii dividendelor şi a oricăror alte sume cuvenite deţinătorilor de valori mobiliare, distribuirea dividendelor se efectuează prin intermediul Depozitarului Central şi al participanţilor la sistemul de compensare decontare și registru

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Insolvență / FOTO: Freepik
Bună dimineața!
Bursa de la București / FOTO: Facebook
Prof. Mircea Coșea
Foto: Freepik.com
Biroul unui judecător / Foto: Freepik
Hidroelectrica
Mircea Fechet / FOTO: Gov.ro
Miliardarul și invetitorul american Ray Dalio / FOTO: Wikipedia
Boeing
Eolian offshore / FOTO: Freepik

Energia eoliană offshore: Ce a rămas din gloria de altădată?

Carnajul bursier continuă pentru actorii din acest...

Platformă petrolieră / FOTO: Freepik
Sebastian Burduja / Foto: gov.ro
Casa de schimb valutar: Foto: Oana Pavelescu
Criză economică / Foto: Freepik

Norvegia pierde o avere: Zeci de miliarde au fost spulberate

Fondul suveran al Norvegiei, afectat de declinul pieței...

Donald Trump vorbește la telefon
Panouri fotovoltaice /FOTO: Pagina de Facebook a AFM
Unifarm / Foto: Agerpres
Camioane/ Foto: Freepik

RO e-Transport, frânat de Guvern care amână sancțiunile

Guvernul amână sancțiunile pentru e-Transport până la...

Lucrător la spații verzi / Foto: Freepik
Mașini / Foto: Freepik
La bancă
Familie / Foto: Freepik
Cristian Popa, BNR
Steagul Bulgariei
Donald Trump și Elon Musk
Donald Trump / Foto: Flickr
Bani / Foto: DCBusiness

pixel