Preşedintele rus Vladimir Putin a aprobat luni vânzarea diviziei locale de servicii financiare a Mercedes-Benz dealer-ului auto rus Avtodom, grupul auto german fiind aproape de vânzarea integrală a activelor sale din Rusia, transmite Reuters. Condiţiile financiare ale tranzacţiei nu au fost date publicităţii.
În martie, Mercedes-Benz a suspendat producţia la fabrica din Rusia şi a oprit exporturile în această ţară, iar în octombrie a anunţat că se retrage complet de pe piaţa rusă, vânzând participaţiile sale din Rusia unui investitor local. Ieşirea face parte dintr-un exod al companiilor globale din Rusia după invadarea Ucrainei.
Luni, Putin a semnat ordinul prin care aprobă vânzarea Mercedes-Benz Bank Rus - divizia de servicii financiare din Rusia a Mercedes-Benz - către Avtodom, specializat în vânzările de maşini premium.
Reprezentanţii Avtodom şi-au exprimat speranţa că vor obţine permisiunea din partea unei comisii guvernamentale pentru finalizarea tranzacţiei care vizează toate activele Mercedes-Benz din Rusia, inclusiv fabrica de lângă Moscova. Anul trecut, producţia auto a Rusiei a scăzut cu 67%, la doar 450.000 automobile, cel mai redus nivel de la destrămarea uniunii sovietice, în 1991.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Wall Street, în recul după ce...
Germania renunță la opoziția...
Putin, după discuția cu Trump:...
Alegerea lui Nicușor Dan în...
UE propune G7 scăderea...
Ministrul francez al...
Donald Trump a discutat cu Vladimir Putin, în contextul...
Banca Națională a României a...
Kremlinul a criticat dur, luni,...
Fraudă de 1,7 milioane de lei în domeniul comerţului cu...
Costul banilor scade ușor pe...
Bursa de la București urcă puternic după alegeri:...
Compania financiară britanică Revolut a anunţat luni că...
La trei ani de REPowerEU,...
Moneda națională se apreciază...
Tranzacțiile imobiliare au...
ANAF, atenţionare pentru...