Putin i-a dăruit lui Kim Jong Un o mașină de lux produsă în Rusia

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Aurus / sursa foto: Wikimedia Commons
Aurus / sursa foto: Wikimedia Commons
Cadoul somptuos ar fi dovada prieteniei strânse dintre cei doi lideri autocarți.

Președintele rus Vladimir Putin i-a dăruit liderului nord-coreean Kim Jong Un o mașină de lux de producție rusească, scrie BBC.

Presa de stat din Phenian a declarat că limuzina a fost livrată duminică principalilor consilieri ai lui Kim Jong Un.

Purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, a confirmat ulterior livrarea cadoului, spunând că este vorba despre un Aurus, un sedan de lux de dimensiuni mari, de tipul celui folosit de către Putin.

Cele două țări au stabilit relații strânse de la invazia Rusiei în Ucraina în contextul în care se speculează că țara condusă de Kim Jong Un furnizează tehnică militară Rusiei în ciuda sancțiunilor internaționale impuse ambelor țări. Cele două părți neagă că au încălcat sancțiunile.

În septembrie anul trecut, Putin l-a primit pe omologul său nord-coreean la Cosmodromul Vostochny din Orientul Îndepărtat al Rusiei, aceasta fiind prima sa călătorie în străinătate din ultimii patru ani.

În timpul acelei vizite, liderul nord-coreean a remarcat limuzina Aurus Senat a lui Putin și a fost invitat să urce pe bancheta din spate. De asemenea, au făcut schimb de arme ca daruri.

Se crede că Kim Jong Un este pasionat de mașini și că are o colecție de vehicule străine de lux.

Sora lui Kim, Yo Jong, a declarat că "darul servește ca o demonstrație clară a relațiilor personale speciale dintre cei doi lideri", citată de agenția de știri nord-coreeană de stat KCNA.

Ministerul de Externe al Coreei de Sud a declarat că acest cadou a încălcat sancțiunile Consiliului de Securitate al ONU împotriva Coreei de Nord, care interzic furnizarea anumitor categorii de vehicule, inclusiv mașini de lux.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Freepik.com
Contabili și economiști / FOTO: Facebook
Casa de schimb valutar / Foto: Oana Pavelescu

Ce a discutat Ilie Bolojan cu sindicatele din învățământ

Prim-ministrul Ilie Bolojan, consultări cu federațiile...

Dosare SAF-T / Foto: DCBusiness
Leva / Foto: Oana Pavelescu
Oameni pe strada

FT: România riscă să repete colapsul din 2010

Guvernul de la București a dat startul austerității cu...

O femeie își alimentează masina la o benzinărie / Foto: Freepik
Sediul PSD din Sos. Kiseleff
Banca Națională a României
Vladimir Putin și Donald Trump / Foto: kremlin.ru
Cuplu calculează cheltuieli / Foto: Freepik
Canicula / Foto: MTI
Fermieri / Foto: Freepik
Mo Gawdat / Foto: Boma France / Flickr
Președintele SUA vrea evacuarea din Capitala țării a persoanelor fără adăpost / Foto: Phil Roeder / Flickr
Vedere aeriană a unei localități / Foto: Freepik
Trafic auto intens / Foto: Freepik
Showroom auto / Foto: Freepik
Impozite și taxe / Foto: Freepik
ANAF / Foto: DCBusiness
Stâlpi de înaltă tensiune / Foto: Freepik
Foto: Freepik.com
Navă cargo / Foto: Freepik

Exporturile Chinei depăşesc toate estimările

Exporturile Chinei au depăşit estimările luna trecută,...

Firmele româneşti pot folosi Ciprul ca bază pentru afaceri în regiune / Foto: Pexels
BVB / FOTO: Pagina de Facebook a BVB
FOTO: Freepik

Marele absent de la Salonul Auto de la München

Unul dintre cei mai importanți jucători din piața...


pixel