Ea a făcut această afirmaţie după vizitarea, alături de premierului Ludovic Orban, a fabricii Star Assembly, parte a concernului Daimler A.G.
"Vizita de astăzi a demonstrat că măsura şomajului tehnic a ajutat şi compania Star Assembly, aşa cum a ajutat şi multe companii româneşti sau cu investiţie străină, şi, în acelaşi timp, că există o aşteptare pentru una din măsurile pe care Guvernul Orban le pregăteşte, şi anume: sprijinirea unei părţi din salariul angajaţilor astfel încât, după reîntoarcerea la muncă, să poată să susţină pentru o perioadă de timp angajatorii procesul de redresare economică", a afirmat Turcan la Sebeş.
Citește și Cardul de sănătate după 15 mai. Ce se întâmplă cu serviciile medicale
Economia românească, potrivit acesteia, trebuie să înceapă să revină la o stare de normalitate.
"Eu îmi doresc ca şi compania Star Assembly să păstreze ritmul de creştere pe care l-a avut în anii precedenţi, aşa cum ne dorim cu toţii ca firmele româneşti, economia românească să înceapă să revină la o stare de normalitate, în condiţiile în care Guvernul pregăteşte şi măsuri de sprijin pentru angajaţi, dar şi măsuri de sprijin pentru angajatori - companii private mici sau mari", a mai spus Turcan.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Producţia de gaze a României a...
Spotify va majora prețurile pe măsură ce investește în...
Decizie privind plata...
Ministerul Investițiilor și...
Un tânăr designer auto, devenit...
Luni, 25 august, este termenul...
Guvernul a aprobat criteriile...
Poliția din Dubai a dejucat în...
Canicula diminuează recolta de...
Hidroelectrica vine cu...
Administrația Trump plănuiește...
Direcția Generală Antifraudă...
Ghidul Rabla Auto a intrat în dezbatere publică....
Guvernul a decis amânarea...
Ministerul Energiei lucrează la...
O casă ca din filmele SF,...
Informaţii de ultimă oră...
Casa Albă s-a alăturat TikTok,...
Economia Germaniei a intrat pe...
Argintul urcă în preferinţele...
- Pilonul II, „bani de buzunar”...
Hidroelectrica transmite clarificări referitoare la cota...