Războiul rețelelor aeriene de Internet. Providerii cer oprirea îndepărtării lor

Autor: Costin Spoială
Data publicării:
Primăriile vor să îngroape cablurile de iternet
Primăriile vor să îngroape cablurile de iternet
Asociaţia Naţională a Internet Service Providerilor din România atrage atenţia asupra consecinţelor intervenţiilor nechibzuite asupra reţelelor aeriene, semnalând că, în ultimele zile, un număr de operatori de telecomunicaţii s-au confruntat cu disfuncţionalităţi semnificative în propriile reţelele din cauza faptului că Primăria sectorului 4 Bucureşti a iniţiat o operaţiune de îndepărtare a reţelelor aeriene pe anumite străzi, transmite Agerpres.

Primele întreruperi ale serviciilor de comunicaţii (inclusiv voce, Internet, TV) au survenit în noaptea de 19/20 aprilie 2019, iar procesul s-a repetat în noaptea 22-23 aprilie.

"Deşi ANISP susţine dezvoltarea reţelelor subterane (în zonele urbane), atragem atenţia asupra consecinţelor intervenţiilor nechibzuite asupra reţelelor aeriene. Subliniem încă o dată faptul că autorităţile locale trebuie să acorde un interval de timp suficient de mare pentru realizarea efectivă a migrării reţelelor aeriene în subteran, întrucât: tăierile haotice de cabluri pot duce la întreruperi în serviciile Internet către utilizatorii rezidenţiali dar şi la întreruperi în legăturile care deservesc staţiile de bază de telefonie mobilă (inclusiv accesul la serviciul de urgenţă 112), întreruperi ale altor servicii importante ale societăţii informaţionale (ex: bancomate, POS-uri, monitorizare echipamente, fluidizare trafic etc) sau la izolarea unor instituţii (şcoli, spitale etc); operatorii telecom sunt adesea nevoiţi să lucreze pe mai multe fronturi; de regulă, resursele umane nu sunt suficiente pentru a efectua lucrări masive în timpi scurţi; este necesar un interval de timp şi pentru aprovizionarea cu materia primă (cablurile de fibră optică în sine); impactul negativ al tăierilor pripite nu se traduce doar în întreruperi de servicii pentru anumiţi utilizatori, ci şi în periclitarea unor locuri de muncă şi a unor venituri bugetare", se menţionează în comunicatul ANISP.

Citește și: Românii, mai conectați la Internet decât la rețeaua de apă și canalizare

Reprezentanţii ANISP fac apel la Primăria sectorului 4 să nu continue lucrările de demontare a reţelelor aeriene decât după ce se consultă cu operatorii de reţea afectaţi şi după ce stabileşte împreună cu aceştia calendarul dezafectărilor.

Și la Timișoara furnizorii de Internet au avut probleme cu primăria. Pe 19 martie, primarul Nicolae Robu a dispus tăierea cablurilor aeriene de internet pentru că furnizorii nu au dat curs solicitărilor repetate ale municipalității de a le îngropa. Robu a fost de față la tăierea cablurilor și chiar s-a urcat pe o scară pentru a secționa unul dintre ele. Acum este cercetat de Agenția Națională pentru Protecția Consumatorului pentru că a lăsat fără televiziune și interner o parte dintre timișoreni.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Germania / FOTO: Unsplash
Muncitori montează panouri solare pe acoperișul unei case / Freepik
Foto: Pexels.com

BCE ar putea reduce dobânda la 2% până în vară

Oficial BCE: „Am putea ajunge la acest nivel în câteva...

Dispreț total
comertul online - FOTO: Freepik@narawit_sukkasemsakorn
Volodimir Zelenski Ursula von der Leyen / Foto: president.gov.ua

Cum vor europenii să-l ajute pe Zelenski în fața lui Trump

Ursula von der Leyen merge luni la Kiev, iar Emmanuel...

Volodimir Zelenski / Foto: Președinția Ucrainei
BMW electric
munca la gri - FOTO: Freepik@creativeart
Javier Milei
starlink - FOTO: Freepik@alicephoto

Țara care plătește abonamentul Starlink pentru Ucraina

Care este țara europeană care plătește abonamentul...

Contor electric
Bună dimineața! O zi liniștită! / FOTO: Unsplash

Știrile dimineții. Cinci informații pentru începutul zilei

Despre ultimele decizii ale președintelui Trump, despre...

Este o veste bună pentru cele doua banci
Ședință de Guvern / Foto: gov.ro
Warren Buffett supranumit și Oracolul din Omaha
Tanczos Barna / FOTO: gov.ro
Alegeri în Germania / FOTO: Freepik
Bani / Foto: Freepik
Taxe
reciclarea textilelor - FOTO: Freepik
Criptomonede / FOTO: Unsplash
Avion de luptă Rafale / FOTO: https://www.facebook.com/thalesgroup
Donald Trump / FOTO: Wikipedia

Air Force One: Donald Trump "nu este mulțumit" de Boeing

Termenele de livrare care ar putea determina...

Elon Musk

Trei scenarii pentru Elon Musk: Un exercițiu de imaginație

Cel mai bogat om din lume, devenit mâna dreaptă a...

007 / FOTO: Wikipedia
Completare document / FOTO: Freepik
Fermieri
santorini - FOTO: Freepik@saralaphotography94

Ce se întâmplă cu sezonul turistic din Santorini

Ce se întâmplă cu sezonul turistic din Santorini....


pixel