Răzvan Cuc cerere restructurarea companiilor din ministerul Transpoturilor

Autor: Matei Ion
Data actualizării:
Data publicării:
Ministrul Cuc cere restructurări semnificative în companiile din subordine
Ministrul Cuc cere restructurări semnificative în companiile din subordine
Ministrul Transporturilor, Răzvan Cuc, le-a cerut directorilor companiilor din subordine restructurarea personalului TESA, inclusiv a posturilor de conducere, afirmând că ar putea pleca câteva sute de persoane, dacă aşa vor arăta noile organigrame. 

"Am cerut tuturor directorilor ca în următoarele două săptămâni să vină cu o nouă organigramă vizavi de personalul TESA. Nu mai pot să văd zeci de directori în companii, cum de exemplu erau la CNAIR 32 de directori şi se pregătea o nouă organigramă cu 40 de directori. Eu am înţeles că este nevoie de şefi, avem nevoie de directori, de oameni inteligenţi, cu viziune, dar cred că putem trăi şi cu mai puţini şefi, să ne uităm mai mult spre oamenii care fac execuţie, care într-adevăr muncesc. Iar şefii pot să se întoarcă şi ei la muncă şi să facă ce făceau înainte, nu doar să ocupe un birou, o funcţie şi să dea indicaţii şi alea câteodată cam proaste", a precizat Cuc, marţi, într-o conferinţă de presă. 

Ministrul a arătat că ar putea fi restructurate câteva sute de persoane, dacă aşa vor arăta noile organigrame. 

"Le-am spus tuturor directorilor: nu aveţi nicio limită în implementarea obiectivelor, faceţi restructurări, dacă e nevoie să dăm afară 100-200 de oameni din companii, îi dăm, nu mai stăm la discuţii, indiferent cine crede că are nu ştiu ce susţinere", a adăugat oficialul guvernamental.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Cupru
Blocuri de locuințe / FOTO: Freepik
Rachetă / FOTO: Flickr.com
Un motostivuitor transportă o mașină veche / Foto: Arhivă
Sediul Damen din Rotterdam, Olanda
Rompetrol
Insolvență / FOTO: Freepik
BNR
Târg imobiliar
Comerțul en-gros a scăzut / Foto: Freepik
Bursa de la Frankfurt
Ministrul Comerțului din Coreea de Sud, Ahn Duk-geun (centru), alături de Yoji Muto din Japonia (stânga) și Wang Wentao din China (dreapta), la Seul.
Persoană cu handicap / Foto: Freepik
Bună dimineața!
Bursa de la București / FOTO: Facebook
Prof. Mircea Coșea
Papa Fancisc
OMV Petrom / Foto: Oana Pavelescu
Foto: Freepik.com
Biroul unui judecător / Foto: Freepik
Hidroelectrica
Mircea Fechet / FOTO: Gov.ro
Miliardarul și invetitorul american Ray Dalio / FOTO: Wikipedia
Boeing
Eolian offshore / FOTO: Freepik

Energia eoliană offshore: Ce a rămas din gloria de altădată?

Carnajul bursier continuă pentru actorii din acest...

Platformă petrolieră / FOTO: Freepik
Sebastian Burduja / Foto: gov.ro
Casa de schimb valutar: Foto: Oana Pavelescu

pixel