Renault a ales Slovenia pentru producţia unui nou autoturism electric

Autor: Mihai Ciobanu
Data publicării:
Renault. Foto: Pexels.com
Renault. Foto: Pexels.com
Renault şi Guvernul sloven au semnat, miercuri, un memorandum de înţelegere pentru producţia unei versiuni restilizate a modelului electric Twingo, a anunţat agenţia de presă STA, preluată de Reuters.

Producţia acestui automobil ar urma să înceapă în 2026, la uzina Revoz din Novo Mesto, cu o producţie anuală de 150.000 de unităţi, în prima fază, au declarat oficialii citaţi de STA. Aceştia nu au dezvăluit detaliile referitoare la investiţiile ce vor fi făcute în cadrul acestui proiect.

Memorandumul de înţelegere a fost semnat la uzina care produce vehicule Renault încă din 1973 de premierul sloven, Robert Golob, vicepreşedintele Renault, Herbert Steiner, şi directorul general de la Revoz, Joze Bele. Potrivit memorandumului, Guvernul sloven recunoaşte investiţia drept una strategică şi se declară pregătit să susţină producţia noului model la Novo Mesto.

"Astăzi, semnăm un angajament al Renault şi al Guvernului de a dezvolta în comun o linie de producţie pentru un nou automobil electric în această uzină", a spus premierul Golob.

La rândul său, directorul Joze Bele a afirmat că acest acord va permite uzinei Revoz să continue producţia şi să îi păstreze pe cei aproximativ 1.400 de actuali angajaţi, după ce precedentul acord, referitor la asamblarea vechilor modele Twingo şi Twingo electric, s-a încheiat. În prezent, compania asamblează numai vehicule Clio 5, iar angajaţii lucrează într-un singur schimb.

Renault Group se află în avangarda unei mobilităţi care se reinventează. Având o expertiză unică în domeniul electrificării şi beneficiind de alianţa sa cu Nissan şi Mitsubishi Motors, Renault Group se bazează pe complementaritatea celor patru mărci ale sale - Renault, Dacia, Alpine şi Mobilize - şi propune clienţilor săi soluţii de mobilitate durabile şi inovatoare. 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Obligații noi pentru companiile private
Volodimir Zelenski, la Consiliul European
SUA investesc 3,5 miliarde de dolari în sateliți militar
Fibră optică / Foto: Freepik
Nu a fost semnat acordul cu Mercosur

Ce urmează pentru acordul de liber schimb UE–Mercosur

Uniunea Europeană a amânat aprobarea și semnarea...

Ingineri proiectanți / Foto: Freepik
Muncitori / Foto: Freepik
Curs valutar. Sursa: Freepik.com
Freepik.com
Bani / Foto: Freepik
Bani. Freepik.com
Un răspuns scurt și la obiect
Benzinarie. Foto: Freepik.com
Bursă / Foto: Freepik
Analistul financiar Adrian Negrescu / FOTO: Facebook
Starlink / Foto: Arhiva Starlink / Flickr

Un satelit Starlink va cădea pe Pământ

Unul dintre sateliții de internet Starlink ai SpaceX a...

Care europeni vor plăti cel mai mult pentru masa de Crăciun

Spania rămâne pe primul loc, în timp ce familiile se...

LIDL

Programul magazinelor LIDL de sărbători

Programul magazinelor LIDL de Crăciun şi Revelion.

Mai multe persoane se uită cu neîncredere la un document / Foto: Freepik
Prof. Mircea Coșea
Protest al fermierilor belgieni la Bruxelles / Captură video
Bani / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos

pixel