Renault l-a păstrat pe Carlos Ghosn, dar caută alt director general

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Un scandal care poate provoca multe necazuri
Un scandal care poate provoca multe necazuri
Guvernul francez caută candidaţi pentru funcția de președinte director general al Renault, în locul lui Carlos Ghosn, arestat în Japonia pentru fraudă fiscală. Adică a uitat să declare autorităților bursiere venituri în valoare de 38 milioane de euro, realizate între 2010 și 2015. 

Deși Nissan l-a concediat pe Ghosn de la conducerea companiei auto, Renault l-a menținut în funcție, după ce un raport preliminar intern a ajuns la concluzia că remuneraţia lui, în calitate de CEO pentru perioada 2015-2018, este în conformitate cu legea. Conducerea interimară este asigurată de către directorul operaţional Thierry Bollore. De asemenea, boardul Renault a cerut avocaţilor companiei să continue să analizeze informaţiile împotriva lui Carlos Ghosn furnizate de partenerul japonez Nissan.

Citește și Emmanuel Macron susține menținerea alianței Renault-Nissan

Totuşi, în timpul şedinţei, care a durat de cinci ore, unii directori, conduşi de fosta soție a premierului britanic Tony Blair, Cherie Blair, s-au arătat îngrijorați de poziția companiei față de Ghosn. Cherie ”a spus că nu putem rămâne pentru totdeauna în această situaţie. La un moment dat va trebui să mergem mai departe", ar fi declarat Blair, relatează presa internațională, citând surse.

Citește și Cazul Ghosn : Nissan va cumpăra Renault ?

Guvernul francez, cel mai mare acţionar al Renault, cu o participaţie de 15% şi două locuri în Consiliul de Administraţie, are un rol important în planurile de succesiune. Alianţa Renault-Nissan, extinsă în 2016 prin includerea Mitsubishi, a devenit anul trecut cel mai mare producător mondial de automobile, cu 10,6 milioane de unităţi, mai mult decât Volkswagen şi Toyota.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Leul s-a înviorat

O singură ţară din UE are un deficit mai mare decât România

România e cea de-a doua ţară din Uniunea Europeană...

Curtea Constituțională a României
Panouri solare / Foto: Freepik
Foto: BVB
Mână care ține cheile unei locuințe / Foto: Freepik

FNGCIMM: Start la Programul Noua Casă 2025

Fondul Național de Garantare a Creditelor pentru...

Foto ilustrativ: Freepik.com
Fabrică de cip-uri
Date ROBOR și IRCC
Foto: Freepik.com
Ambulanță în New York / Foto:
Foto: Freepik.com
Contoare de gaze
Foto: Freepik.com
Ghișeu
Donald Trump și Jerome Powell / Foto: Casa Albă / Flickr
Magistrați / Foto: Freepik
Stație de transformare / Foto: Freepik
Foto: Freepik.com
Persoană în scaun rulant / Foto: Freepik
Stâlpi de înaltă tensiune / Foto: Freepik
Bursa de pe Wall Street / FOTO: Freepik
Declaratia 100
Foto:Freepik.com
Strângere de mână / FOTO: Freepik
Foto: Pexels.com
Notificare telefon

Eset, avertizare pentru cei care au cont pe Spotify

Conturile Spotify reprezintă active digitale valoroase...

Încărcare mașină electrică / sursa foto: Freepik.com
Papa Francisc

Papa Francisc a murit

A încetat din viaţă Papa Francisc.

Foto: Freepik.com

pixel