Renault va avea un nou director general

Autor: Mara Ivan
Data publicării:
Constructorul auto francez Renault a semnat un contract important
Constructorul auto francez Renault a semnat un contract important
Consiliul de Administraţie de la Renault se va reuni marţi la sediul grupului de la Boulogne-Billancourt pentru a-l desemna pe italianul Luca de Meo în postul de director general al constructorului auto francez

Potrivit acestora, Luca de Meo nu va prelua imediat noile atribuţii deoarece mai trebuie să aştepte "câteva luni" până când expiră clauza de non-concurenţă inclusă în contractul său cu Volkswagen. Această clauză prevede că Luca de Meo trebuie să trimită un preaviz către Volskwagen şi să nu comunice informaţii strategice în această perioadă.

La începutul acestei luni, Luca de Meo a demisionat din postul de director al Seat, o marcă spaniolă din portofoliul grupului Volkswagen. Italianul era responsabil de redresarea Seat, în fruntea căruia a fost numit în 2015, după ce anterior a fost director de marketing şi vânzări la constructorul auto german Audi. Dacă în urmă cu patru ani Seat era o marcă muribundă, anul trecut a stabilit un record istoric de vânzări.

Renault SA, proprietarul Dacia, este în căutarea unui nou director general, după ce în luna octombrie a anului trecut l-a demis pe Thierry Bolloré în ideea de a relansa alianţa cu Nissan.

Citește și Programul Rabla 2020. Noutăți și condiții pentru Rabla Plus

Dacă va fi numit în postul de CEO al Renault, Luca de Meo va trebui să redreseze activitatea mărcii Renault pe piaţa din Europa care trebuie să se distingă şi mai mult de filiala română 'low-cost' Dacia. Acţiunile Renault au pierdut jumătate din valoare după arestarea lui Carlos Ghosn în luna noiembrie 2018, o dovadă a neîncrederii investitorilor după un an de criză între constructorul auto francez şi aliatul japonez Nissan.

În 2019, vânzările totale ale grupului auto Renault au scăzut cu 3,4% în ritm anual, până la 3,753 milioane vehicule, în schimb, vânzările mondiale de autoturisme şi utilitare marca Dacia au crescut anul trecut cu 5,1% până la 736.570 unităţi.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Impozite și taxe / Foto: Freepik
Ilustrație: Oana Pavelescu
Banca. Foto: Freepik.com

Economiștii Fed cuceresc băncile centrale din Europa și Asia

De la Turcia la Italia, tot mai multe bănci centrale...

Taxi si ridesharing/ sursa foto: Freepik.com
Document. Foto: Freepik.com
Cripto / FOTO: Freepik
Declarația unică - Foto ilustrativ
Euro digital. Sursa: Freepik.com
Foto: Freepik.com
Atenție la formularele ANAF / Foto: Freepik
Dan Sucu. Foto: Agerpres
Florin Jianu
Jeffrey Epstein / Foto: DoJ
Vaci. Foto: Pexels.com
Schimb valutar. Freepik.com
Contor de gaze / Foto: Freepik
Adrian Negrescu / Ilustrație: Oana Pavelescu
Carrefour Baneasa, închis de ANPC / Foto: Crișan Andreescu
Bani. Foto: Freepik.com
BNR: Indice ROBOR

ROBOR, în scădere. Veşti bune pentru românii cu credite

Veste bună de la BNR pentru românii care au credite...

Cosmin Marinescu

Cosmin Marinescu (BNR): Prețul banilor nu este rata dobânzii

"Prețul banilor nu este rata dobânzii", subliniază,...

Mai mulți angajați lucrează într-un birou / Foto: Freepik
Toyota. Foto: Pexels.com
Finante. Freepik.com
Hidroelectrica
Stâlp de înaltă tensiune / Foto: Freepik

pixel