Trei declarații fiscale obligatorii trebuie transmise până la finalul lunii
Contribuabilii trebuie să...
Directorul general al Tesla, Elon Musk, se afla într-un zbor spre Beijing duminică, pentru a începe o călătorie surpriză în a doua cea mai mare piață a producătorului de vehicule electrice, conform a două persoane apropiate situației.
Musk intenționează să se întâlnească cu oficiali chinezi de rang înalt la Beijing pentru a discuta despre implementarea software-ului Full-Self Driving (FSD) în China și pentru a obține aprobarea de a transfera datele colectate în țară în străinătate pentru a antrena algoritmii pentru tehnologiile sale de conducere autonomă, a spus una dintre persoane.
Tesla a stocat toate datele colectate de flota sa chineză în Shanghai începând din 2021, conform reglementărilor chineze, dar nu a transferat nicio informaţie înapoi în Statele Unite.
Producătorul american de vehicule electrice a lansat FSD, cea mai autonomă versiune a software-ului său Autopilot, acum patru ani, dar nu a făcut-o încă disponibilă în China, în ciuda cererilor clienților.
Musk a declarat în acest lună că Tesla ar putea face FSD disponibil pentru clienții din China "foarte curând", în răspuns la o întrebare pe platforma de socializare X.
Producătorii chinezi rivali, cum ar fi Xpeng, au căutat să obțină un avantaj față de Tesla prin lansarea unor software-uri similare.
Vizita lui Musk în China nu a fost anunțată public, iar persoanele au vorbit sub protecția anonimatului deoarece nu erau autorizate să discute cu presa. Tesla nu a răspuns imediat unei solicitări de comentariu.
Călătoria a avut loc la puțin peste o săptămână după ce a anulat o vizită planificată în India pentru a se întâlni cu prim-ministrul Narendra Modi, invocând "obligațiile foarte mari ale Tesla".
Compania a anunțat în această lună că va concedia 10% din forța sa de muncă la nivel mondial, în timp ce se confruntă cu scăderea vânzărilor și o intensificare a războiului de prețuri pentru vehiculele electrice, condus de mărcile chineze.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Contribuabilii trebuie să...
Comisia de muncă din Senat...
Senatul dezbate un proiect de...
Într-o mișcare strategică complexă, Starlink a devenit...
Guvernul României urmează să...
Fabricanții europeni trimit în...
Anunțul vine după ce fondatorul...
Despre examenul scris pe care ar urma să-l susțină...
Arieratele bugetului general...
Conform sondajelor la ieșirea de la urne, CDU/CSU au...
România, în fruntea producției...
Favoriți în sondaje,...
Analistul economic Cristian...
După o serie impresionantă de...
Litiul, cobaltul și nichelul...
Autoritățile din Grecia monitorizează situația seismică
Angajații federali obligați să...
Ursula von der Leyen merge luni la Kiev, iar Emmanuel...
SUA apără acordul propus de...
O decizie dificilă pentru...
Președintele argentinian Javier...
Care este țara europeană care plătește abonamentul...
Despre ultimele decizii ale președintelui Trump, despre...
Rating susţinut de apartenenţa...
Cum poți obține 500 de lei de...
Un avertisment adresat în...