Richard Branson îl atacă dur pe Vladimir Putin: ”Miliardarilor ruși le era frică să facă acest lucru”

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Richard Branson
Richard Branson
Cunoscutul miliardar britanic Richard Branson, fondatorul Virgin, a făcut câteva afirmații extrem de tăioase privitor la concentrarea trupelor ruse în apropierea granițelor Ucrainei.

În articolul său Gândurile mele despre Ucraina și Rusia, omul de afaceri afirmă că ”este pentru prima dată în ultima perioadă când teritoriul european se confruntă cu un risc atât de ridicat de război purtat pe scară largă”.

”În 2022, ce naiba vrea să obțină o țară prin masarea tancurilor la granițele unei alte țări?”, a întrebat retoric miliardarul.

Branson a rememorat întâmplările din  2014, atunci când a încercat să-i mobilizeze pe oamenii de afaceri ruși și ucraineni pentru susține o reglementare pe cale pașnică a conflictului. Planul nu s-a realizat niciodată pentru că, potrivit lui Branson, miliardarilor ruși le era frică să facă acest lucru.

”(În acele momente) am înțeles imediat că niciunul dintre partenerii mei de afaceri din Rusia, deși în conversațiile private se opuneau intervenției militare a Rusiei, nu a dorit să o spună și public”, a mai spus spus Branson.

Acesta este convins că...

Citește mai departe pe Radio DC NEWS

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Dan Sucu. Foto: Agerpres
Curs valutar. Sursa: Freepik.com
nicusor dan - FOTO: Agerpres
Montare de panouri solare / Foto: Freepik
Foto: Pexels.com
Firmele își pot recupera acum sumele cheltuite
Titluri Tezaur / FOTO: Pagina de Facebook a Ministerului Finanțelor

Finanțele lansează trei emisiuni Tezaur în noiembrie 2025

Titlurile de stat Tezaur, ediția noiembrie-decembrie...

Benzinărie Lukoil
Nicușor Dan
Elon Musk / Foto: Gage Skidmore / Flickr
Georgios Stassis, CEO al Public Power Corporation
Pacient cu handicap în cabinetul unui medic / Foto: Freepik
Stație de transformare / Foto: Freepik

Creștere de 6% a prețului energiei electrice în România

Prețul energiei electrice crește din nou iar România se...

Șofer / sursa: Freepik.com
Programul Rabla
Shein / Foto: Flick / Dick Thomas Johnson
Novo Nordisk / FOTO: Pagina oficială a companiei daneze
Friedrich Merz
Casa de schimb valutar: Foto: Oana Pavelescu

Curs valutar BNR: Zi favorabilă pentru leu

Leul urcă ușor în fața euro și dolarului, dar aurul...

Urs pe șoseaua Transalpina
Banca Națională a României

pixel