Datele comunicatele de BNR arată că ROBOR la trei, șase și 12 luni stagnează la valorile zilei anterioare. Astfel ROBOR la 3 luni este 6,95%, la șase luni este de 7,28% iar cel la un an este de 7,64 %.
La începutul anului trecut, indicele ROBOR la 3 luni era 3,02% pe an, iar la începutul acestui an urcase la 7,56%.
Indicele de referință pentru creditele consumatorilor (IRCC) reglementat de OUG 19/2019 este de 5,71%.
În luna mai 2019, a intrat în vigoare OUG 19/2019 care modifică modul în care este calculată rata pentru creditele în lei cu dobânda variabilă. Astfel, Ordonanţa 19/2019 a stabilit indicele de referinţă pentru creditele consumatorilor (IRCC), calculat trimestrial exclusiv pe baza tranzacţiilor interbancare.
Anunţul momentului pentru românii care au rate. Adrian Vasilescu (BNR): Este posibil ca IRCC să ajungă să fie mai mare decât ROBOR
Adrian Vasilescu, invitat la emisiunea ”Totul despre bani” a explicat situația cu indicii bancari IRCC și ROBOR.
"În decembrie 2022 a fost ROBOR 7,57, astăzi este 6,96 de atunci ROBOR-ul scade continuu, chiar dacă scade puțin de la o zi la alta, dar a trecut ceva timp deja din decembrie 2022 până în martie 2023 și iată că în 6 martie avem un ROBOR care s-a dus în jos.
IRCC crește, pentru că a fost 4,06 în decembrie 2022 și astăzi este 5,71. Crește pentru că IRCC-ul de astăzi este caculat pe baza rezultatelor din trimestul trei al anului 2022. Citește mai mult AICI
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
FMI a revizuit în scădere estimările privind evoluția...
Leul s-a menținut stabil marți, 14 octombrie, în fața...
România, printre țările cu cele...
Romgaz a reziliat contractul cu...
Mulți antreprenori sunt interesați de afaceri în care...
ASF lansează „Proiectul...
Energia care alimentează Apple: România devine parte din lanțul verde al...
Firmele care operează prin...
Ghid ANAF pentru veniturile...
Guvernul modifică regulile...
Premiul Nobel pentru Economie...
CCR: ordonanța privind...
Vodafone aduce Samsung în...
Compania Star Assembly, filială...
Ministerul Finanțelor a atras...
Blocajul guvernamental din SUA...
Greșeala pe care o fac mulți...
Leul a început săptămâna în...