O nouă zi de creșteri la Bursa de la București: BET trece de 17.370 de puncte
Lichiditate solidă și aprecieri...
S-a redus numărul domeniilor de activitate unde puteau fi angajați zilieri. Pentru patronii de firme, companii și nu numai, asta înseamnă obligativitatea de a încheia contracte de muncă. De aici și creșterea cheltuielilor.
Mai nou, zilierii pot fi folosiți, de către firme, persoane fizice autorizate și întreprinderi individuale ori familiale, numai în agricultură, silvicultură sau în domeniul vânătorii, al pescuitului și acvaculturii. Cu alte cuvinte, serviciile prestate de angajați, fie și pe o perioadă determinată, în alte sfere de activitate se va efectua exlcusiv pe bază de contract individual de muncă.
O măsură în defavoarea tinerilor
Nu mai pot fi folosiți zilieri în domeniul hotelier, cel al caateringului pentru evenimente, în restaurante și baruri, în comerțul cu ridicata al produselor agricole brut și al animalelor vii sau în activități ce presupun manipularea mărfurilor, curățenia și întreținerea.
Deși zilierii sunt plătiți, la rândul lor, cu valoarea pe oră a salariului minim brut pe țară, pentru aceștia se achită la stat doar impozitul pe venit, contribuțiile sociale nefiind obligatorii, spre deosebire de salariat, pentru care trebuie plătit tot.
Citește și Amenzi de până la 20.000 de lei
Dacă la nivelul Guvernului, măsura pare bună, IMM-urile sunt însă de altă pârere, avertizând că noile norme vor îngreuna accesul pe piață al muncitorilor necalificați care prestează ocazional activități. Totodată, inclusiv specialiștii au atras atenția că măsura este în defavoarea tinerilor, de exemplu.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Lichiditate solidă și aprecieri...
Donald Trump ar dori să vadă...
Eveniment de proporții la...
Hidroelectrica a semnat un...
Reformă de amploare la...
„Este prețul libertății” – așa...
Trump atacă dur China pentru că...
Carnajul bursier continuă pentru actorii din acest...
Poziție fermă a SUA împotriva...
Guvernul pregătește compensații...
Leul s-a apreciat ușor joi în...
Fondul suveran al Norvegiei, afectat de declinul pieței...
După ce a jucat încă de la...
În ședința de Guvern de astăzi,...
Guvernul urmează, în ședința de...
Guvernul amână sancțiunile pentru e-Transport până la...
Firme care întrețin spații...
Cătălin Leonte, Director...
ROBOR în ușoară creștere,...
Guvernul continuă Programul de...
Cristian Popa (BNR) spune că:...
După ce a controlat inflația,...
CEC Bank acordă și în 2025...
Trump pierde omul-cheie din...
După aproape 100 de zile de...
Banii vin la timp în luna mai,...
Comisarul european Piotr...
Grupaj de știri.