România a avut şi în 2020 cel mai mare deficit de încasare a TVA din UE, 35,7%

Autor: Antonia Popescu
Data publicării:
S-a votat! TVA de 5% pentru pompe de căldură, panouri fotovoltaice şi solare
S-a votat! TVA de 5% pentru pompe de căldură, panouri fotovoltaice şi solare
Conform celor mai recente cifre privind deficitul de încasare a TVA-ului, statele membre UE au pierdut venituri din TVA în valoare de 93 de miliarde de euro în 2020, sau 9,1% din veniturile totale preconizate din TVA, o scădere de aproximativ 30 miliarde de euro faţă de datele revizuite din 2019, se arată într-un raport publicat joi de Comisia Europeană.

Disparităţile între statele membre UE s-au menţinut în 2020, România a înregistrat cel mai mare deficit de încasare a TVA la nivel naţional, cu o pierdere de 35,7% din veniturile din TVA, urmată de Malta (24,1%) şi Italia (20,8%). Cele mai mici deficite au fost înregistrate în Finlanda (1,3%), Estonia (1,8%) şi Suedia (2%).

În termeni absoluţi, în 2020 cele mai mari deficite de încasare a TVA au fost înregistrate în Italia (26 miliarde euro), Franţa (14 miliarde euro), Germania (11 miliarde euro) şi România (7,421 miliarde de euro).

În contextul cifrelor pentru 2020 la nivelul UE, suma de 93 de miliarde de euro reprezintă venituri pierdute din: fraudă şi evaziune în materie de TVA, practici de optimizare şi evitare a TVA-ului, falimente şi insolvenţe financiare, greşeli de calcul şi erori administrative.

În timp ce unele pierderi de venituri sunt imposibil de evitat, acţiunile decisive şi răspunsurile politice direcţionate ar putea face o diferenţă reală, în special atunci când vine vorba de neîndeplinirea obligaţii, se arată în raport.

Ajutoare alimentare. Oficial: Când se livrează ultima tranşă

Ministerul Investiţiilor şi Proiectelor Europene a venit cu o informare despre ultima tranşă de distribuţie a pachetelor cu ajutoare alimentare în cadrul POAD 2018-2021.

În cadrul proiectului “Acordarea de pachete cu ajutoare alimentare în cadrul POAD 2018- 2021”, cod MySMIS 125099, MIPE a procedat la achiziția de pachete cu produse de alimentare, inclusiv transport, respectiv livrarea unui număr de 7.133.112 pachete cu produse alimentare, împărțit în 6 tranșe cu produse alimentare, câte 2 tranșe pe an pentru un număr de 1.188.852 beneficiari/tranșă aparținând grupului țintă eligibil POAD, din municipiul București și cele 41 județe ale țării. Au fost semnate 4 contracte de furnizare, respectiv contractele nr.1187/IMB/15.04.2020, nr.1188/IMB/15.04.2020, nr.1189/IMB/15.04.2020, nr.1190/IMB/15.04.2020, loturile 1 – 4.

Când se livrează ultima tranşă

Mecanismul de implementare a programului a fost reglementat prin Ordonanța de urgență nr. 84/2020 din 21 mai 2020 pentru stabilirea unor măsuri necesare în vederea implementării Programului operațional Ajutorarea persoanelor defavorizate – POAD.

Distribuția pachetelor cu ajutoare alimentare:

Tranșa I: 22.06.2020-20.08.2020

Tranșa II: 01.02.2021-27.03.2021

Tranșa III: 01.08.2021-31.01.2022 (inclusiv compensări interjudețene și intrajudețene)

Transa IV: 24.03.2022-30.09.2022 (inclusiv compensări interjudețene și intrajudețene)

Transa V: 07.11.2022- 06.01.2023, demarată în data de 07.11.2022 (Ordin de începere
nr. 5046/04.11.2022), cu perioadă de livrare de 60 de zile, conform contractelor de
furnizare.

Transa VI: estimată a se derula în primăvara anului 2023.

Pachetul cu alimente conține 38 de produse de bază (făină, mălai, paste făinoase, ulei, zahăr, orez, conserve carne, compot, gem) iar prețurile fără TVA si fără transport/pachet sunt următoarele: Lot 1-185,93 lei; Lotul 2-187,31 lei Lotul 3 -191,45 lei, Lotul 4 -190,07 lei.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Șantier metrou M6
J. D. Vance, la Consiliul de Securitate de la Munchen
Cipuri / sursa foto: Freepik.com
foto: Pexels.com
Bursa de la București / FOTO: Facebook

Bursa de la București începe săptămâna cu pierderi

Scăderi pe majoritatea indicilor în prima ședință a...

Sebastian Burduja / FOTO: gov.ro
Euro - dolar / FOTO: Freepik
Centrala Nucleară de la Cernavodă
Bună dimineața!

Știrile dimineții. Informații importante la început de zi

Grupaj de știri despre ANAF, evoluția euro,...

Este pentru prima dată când Prada angajează un șef din afară

Agitație în lumea luxului. Prada a pus ochii pe Versace

O tranzacție care ar putea ajunge la 1,5 miliarde de euro.

Casă de schimb valutar / Foto: Oana Pavelescu
Cipuri
Petrol, investiții / sursa: Freepik.com

OPEC+ a prăbușit prețul petrolului american

Cartelul petrolului a confirmat reluarea treptată a...

Exporturi globale
Avionul Rafale
Banca Națională a României

BNR: Cât aur şi valută are, acum, România

BNR informează că la 28 februarie 2025, rezervele...

Investiții / FOTO: Freepik

ABB investește 120 de milioane de dolari în Statele Unite

Extinderea capacităților de producție pentru a răspunde...

Atenție la formularele ANAF / Foto: Freepik
Warren Buffett
Asamblare auto / sursa foto: Freepik.com

Constructorii auto primesc o gură de oxigen de la UE

Perioadă de tranziție de trei ani pentru respectarea...

Lansarea cosmodromul Plesețk

Rusia lansează o rachetă Soyuz în scopuri militare

Lansare reușită a unei rachete Soyuz-2.1b.

Sursa: Reuters
Bursa de Valori București
Bitcoin / FOTO: Freepik
Analistul economic Adrian Negrescu / FOTO: Facebook
Supermarket. Foto: Pexels.com
Euro / FOTO: Freepik
CEC Bank
Avarie la magistrala de termoficare Berceni

pixel