România excelează la importul de lapte

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Fabrică de lapte / Foto: Freepik
Fabrică de lapte / Foto: Freepik
Importul de lapte al României a crescut cu aproape 43%, în primele 3 trimestre.

Unităţile de procesare din România au colectat, în primele nouă luni ale anului, o cantitate de 960.594 tone de lapte de vacă, în creştere cu 3,5% faţă de aceeaşi perioadă a anului trecut, în timp ce importurile de lapte brut au înregistrat un avans de 42,6%, totalizând 110.758 tone, relevă datele publicate, vineri, de Institutul Naţional de Statistică (INS).

Producţia de lactate a consemnat o creştere pe toate componentele în perioada menţionată, respectiv la lapte de consum, smântână de consum, lapte acidulat, unt şi brânzeturi, cea mai mare creştere de producţie fiind înregistrată la unt (+8,4%). Cantitatea totală de unt obţinută în perioada 1 ianuarie - 30 septembrie 2024 a fost de 8.144 tone.

La brânzeturi, producţia totală a fost de 82.222 tone, mai mare cu 5,75% faţă de cea înregistrată în perioada 1 ianuarie - 30 septembrie 2023, din care 75.656 tone provenită din lapte de vacă.

În luna septembrie 2024, cantitatea de lapte de vacă colectată de la exploataţiile agricole şi centrele de colectare de către unităţile procesatoare a scăzut cu 9,9% faţă de luna august 2024 şi a crescut cu 1,8% faţă de luna septembrie 2023.

În septembrie, raportat la august 2024, produsele lactate au înregistrat scăderi ale producţiei, excepţie făcând untul. Cea mai mare scădere a producţiei s-a înregistrat la brânzeturi (-11,3%), totalizând 8.443 de tone, în timp ce cantitatea de unt produsă a crescut cu 9,9% faţă de luna august 2024, la 847 de tone.

Cantitatea de lapte brut importată de unităţile procesatoare a crescut în septembrie 2024 faţă de luna precedentă cu 7,0%, totalizând 14.318 tone.

Faţă de luna corespunzătoare din anul precedent, în luna septembrie 2024 cantitatea de lapte de vacă colectată de unităţile procesatoare a crescut cu 1,8%. Cea mai mare creştere a producţiei s-a înregistrat la smântâna de consum (+8,1%) în septembrie 2024, faţă de septembrie 2023, în condiţiile în care producţia la toate produsele lactate a fost pe plus, mai puţin producţia de unt. Astfel, producţia de unt a scăzut cu 2,8% faţă de luna septembrie 2023.

În ceea ce priveşte cantitatea de lapte brut importată de unităţile procesatoare, aceasta a crescut în septembrie 2024 cu 16,2% faţă de luna corespunzătoare din anul precedent. 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Este o veste bună pentru cele doua banci
Contor electric
Fermieri
Satelit / FOTO: Freepik
slow shopping - FOTO: Freepik
Știrile dimineții / Foto: Freepik

Știrile dimineții. Cinci informații pentru începutul zilei

O selecție a celor semnificative informații ale zilei...

Veniți pentru ce venituri trebuie completată declarația unică
Marcel Ciolacu
Construirea Zidului Berlinului, 1961 / Foto: Arhiva Națională a Germaniei
Litoralul românesc
Recoltarea ceții
Foxconn

Centrala de la Mintia primește o turbină de 800 de tone

Continuă lucrările de modernizare a centralei de la...

Donald Trump / Foto: Casa Albă

Tarife, dobânzi, criptomonede, pariul pe Trump se clatină

La o lună după începutul celui de-al doilea mandat al...

Are cineva nevoie de un cutit de 150.000 de dolari? VIDEO

Un cuțit de 150.000 de dolari ar putea părea pentru unii...

Bursa de Valori București
Oameni pe stradă
Bani

Leul încheie săptămâna impunându-se în fața dolarului

BNR a anunțat cotațiile valutare pentru vineri, 21...

Energie regenerabilă / Sursa: Freepik.com

Burduja: România are nevoie de energie sigură, accesibilă

Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, a vorbit despre...

Dolari / sursa foto: Freepik.com

Dolarul s-a prăbușit, euro așteaptă ziua de duminică

Unii investitori încep să-și piardă răbdarea și, prin...

Ministrul Cseke Attila / FOTO: Gov.ro
Rezervoare de gaz

Cum vrea UE să rezolve problema gazelor naturale

Comisia Europeană va căuta soluții alternative pentru...

Bancă / Foto: Freepik

Patru giganți bancari sancționați în Marea Britanie

Suma totală depășește 130 de milioane de dolari. 

Mașină electrică / sursa foto: Freepik.com
Soldați / FOTO: Freepik
Medicamente / FOTO: Freepik
Tipografie / FOTO: Unsplash
Xi Jinping

Știrile dmineții. Cinci informații pentru începutul zilei

DCBusiness aduce în atenția cititorilor săi cele mai...


pixel