România nu va fi pedepsită de Bruxelles. O spune Eugen Teodorovici

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Prezent la un eveniment organizat la Palatul Parlamentului, ministrul finanțelor, Eugen Tedorovici a declarat că România nu va intra sub procedura de deficit excesiv a Comisiei Europene pentru că anul 2018 se va termina sub procentul de 3%.

"Vom închide sub 3% deficit. La nivel de european sunt și vor fi astfel de măsuri pentru că ei de la Comisiei au spus trebuie să luați și măsuri care să ducă la scăderea acestui delficit și e posibil, procedural, să se spună, țara x sau y sau împreună nu au luat astfel de măsuri și trebuie să ia o astfel de măsură. Bun, o să le vadă în buget pe 2019. La 10 luni de zile, deficitul este de 2,22, cred că 21 de miliarde de lei, deci ne încadrăm până la final de an sub 3%", a declarat ministrul Finanțelor

În altă ordine de idei, Teodorovici a precizat că bugetul pentru anul viitor va fi trimis în Parlament la începutul lunii decembrie.

Întrebat în legătură cu existența unui proiect al legii Educației care va fi înaintat în Parlament, ministrul finanțelor a spus că „doamna ministru Andronescu a fost foarte mult și intens implicată într-un astfel de proiect și va fi un punct în acel protocol. Am spus astăzi la această conferință că este o lege a educației în lucru și legea care să cuprindă și acea parte referitoare la învățământul dual. Și da, anul viitor, în primul semestru, trebuie să treacă de Parlament. Deci la final de iunie în Parlament votul final”.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

firme - FOTO: Freepik@Flowo
Industria apărării este în plin boom economic / Foto: NATO
Decizia vine în sprijinul celor cu credite ipotecare
Freepik.com
intarzieri - FOTO: Freepik
Lingouri de argint
Tren deraiat / Foto: Replica Online

Tren plin cu benzină, deraiat în Teleorman

Tren plin cu benzină, deraiat în Teleorman 

Titluri Tezaur / Ilustrațe: Oana Pavelescu
Bursa de Valori București
București / Foto: Oana Pavelescu
Curs valutar / Foto: Arhivă
Cisco
FMI
Euro / FOTO: Freepik
ROBOR mai doboară un record
O măsură de stimulare a creșterii
Dacia a vândut mai puțin în Europa
Reactorul stellarator Wendelstein 7-X
Port comercial / Foto: Freepik
Tesla
Curtea de Conturi
Elon Musk și Donald Trump
ANAF / Foto: DCBusiness

Ce impozite trebuie plătite până la 25 iunie 2025?

Pentru al patrulea an consecutiv, companiile din România...


pixel