România, partener strategic în regiunea Europei de Est pentru Japonia

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Mihai Daraban
Mihai Daraban
Camera de Comerţ şi Industrie a României (CCIR) a promovat intens relaţiile economice cu Japonia, iar România poate reprezenta o oportunitate de afaceri pentru companiile nipone, având în vedere performanţele obţinute de antreprenorii români în IT&C, energie verde şi tehnologii inovatoare, susţine preşedintele CCIR, Mihai Daraban.

Potrivit unui comunicat al CCIR remis vineri AGERPRES, Mihai Daraban a avut joi o întâlnire oficială cu ambasadorul Japoniei în România, Katae Takashi.

"Trebuie să avem însă o strategie puternică de promovare a exporturilor către Japonia, în domeniile menţionate anterior, deoarece această ţară oferă pieţe pentru produse de calitate. România trebuie să-şi consolideze prezenţa în această parte a lumii. La nivelul CCIR, continuăm să avem un rol activ în facilitarea întâlnirilor de afaceri şi a misiunilor economice între antreprenori români şi cei japonezi", a afirmat preşedintele CCIR, Mihai Daraban, în comunicatul citat.

La rândul său, ambasadorul Japoniei a subliniat importanţa şi potenţialul colaborărilor economice dintre cele două ţări. El a evidenţiat interesul Japoniei pentru extinderea parteneriatelor în sectoare precum tehnologie, energie şi infrastructură.

De asemenea, Katae Takashi a menţionat că Japonia vede România ca pe un partener strategic în regiunea Europei de Est şi a încurajat investitorii japonezi să exploreze oportunităţile de afaceri şi investiţii în ţara noastră, subliniind în acelaşi timp importanţa dialogului constant pentru a maximiza beneficiile economice reciproce. 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Ilie Bolojan, în Parlamentul României / Foto: George Călin / Inquam Photos
ANAF
Energie verde / Foto: Freepik
Ursula van der Leyen și Donald Trump / Foto: Casa Albă

România, în topul celor mai mari prețuri la energie

Prețurile la energie electrică continuă să varieze...

Intrarea în salina Praid / Foto: Alex Nicodim / Inquam Photos
OPEC
Caniculă
Camioanele care au fost depistate de Poliția de Frontieră
Trafic oprit pe Podul Prieteniei
Freepik.com
Freepik.com
Donald Trump / Foto: Casa Albă
Pompieri
Grafică: Oana Pavelescu
Bursa de Valori București
Șofer de camion / Foto: Freepik
Andrei Badalov
Sterică Fudulea
Dan Sucu. Foto: Agerpres
Fondul Proprietatea
Titluri de stat Fidelis
Foto: Reuters
Showroom auto / Foto: Freepik
ROBOR
Ilustrație: Oana Pavelescu

pixel