România rămâne fără copii și tineri. Câți au emigrat anul trecut

Autor: Oana Pavelescu
Data publicării:
România are din ce în ce mai puțini copii
România are din ce în ce mai puțini copii
Drama migrației românilor este o poveste care nu are prea mari șanse să se termine curând, autoritățile ratând să ia acele măsuri care i-ar putea convinge pe aceștia să nu mai plece din țară.

INS a publicat recent cifre care începe să devină grei să le mai comentezi. În 2018 au plecat din țară 44.048 de copii și tineri cu vârste între 0 și 19 ani. Din 2010 și până acum este cel mai mare număr de copii care au părăsit teritoriul țării. Cu atât mai tragic este și faptul că anul trecut s-au născut cei mai puțini copii din ultimii 50 de ani.

Cei mai mulți care pleacă sunt adolescenți între 15 și 19 ani iar următoarea grupă de vârste este de 0 și 4 ani, adică, familii cu copii mici iau calea migrației.

40.000 de euro de la stat pentru acești români. S-au întors din Diaspora

În 20018 creșterea anuală a migrației a fost de 3.500 de oameni, aceasta fiind cea mai mare din ultimii 3 ani.

În ultimii 4 ani au plecat din țară 855.175 de români, adică 4,4% din populația rezidentă a României la data de 1 ianuarie 2019.

Reducerea numărului copiilor înseamnă și reducerea numărului de clase dacă nu chiar chiar desfințarea unor școli. Din 8.230 de școli înregistrate oficial în 2007, au mai rămas 7.047 de unități de, cea mai mare amploare a fenomenului fiind înregistrată în mediul rural și orașele mici.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Se elimină unele taxe

Schimbare majoră în Codul fiscal: Dispar o serie de obligații 

Se taie contribuții! Guvernul elimină o parte din taxele...

Reprezentanți ai Confederaţiei Patronale Concordia
Tiktok
Wall Street. Foto: Freepik.com
Ilie Bolojan
Port petrolier pe insula Karg
Taxele vamale ar putea fi amânate
Curs valutar. Foto: Mihai Ciobanu
Ford

Ford anunţă un program de concedieri voluntare

Ford anunţă un program de concedieri voluntare la uzina...

Steagul Bulgariei
Freepik.com
Freepik.com
Salariu / Foto: pexels.com

Scădere a salariului mediu net. Cifre oficiale de la INS

Câştigul salarial mediu brut în România a scăzut cu...

Grevă / sursa foto: Freepik.com / EyeEm

Protest în faţa Ministerului Mediului, Apelor şi Pădurilor

Sindicaliştii din ANAR protestează, vineri, în faţa...

Foto: Freepik.com
Bitcoin / FOTO: Freepik
Foto: Facebook Alexandru Nazare
Freepik.com
Ministerul Finanțelor
Foto ilustrativ / Foto: Freepik
Blue Air

Blue Air a intrat în faliment

Infinexa a deschis procedura de faliment pentru compania Blue Air Aviation,...

Curs valutar
Consiliul Concurenței / Foto: DCBusiness
Avion / FOTO: Freepik
O nouă zi cu pierderi
Evaziune fiscală / Foto: Freepik
Investiție imobiliară / Foto: Freepik
ASEAN 2025

pixel