România va avea o aplicație pentru monitorizarea prețurilor

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Aplicatii pe telefon
Aplicatii pe telefon
"Monitorul preţurilor", care va include date cu privire la aproximativ 30.000 de produse alimentare şi carburanţi auto, va fi gata până la mijlocul acestui an, a declarat Bogdan Chiriţoiu, preşedintele Consiliului Concurenţei. 

Potrivit acestuia, la sfârşitul lunii decembrie 2018, Consiliul Concurenţei a semnat un contract cu firma Maguay pentru realizarea aplicaţiei, contractul având o valoare de 1,42 milioane de lei. 

"Până la jumătatea lunii martie va fi finalizată aplicaţia de către Maguay, urmând ca apoi companiile să încarce datele. Noua platformă online va conţine atât forma extinsă a "Monitorului preţurilor" pentru alimente, instrument lansat de autoritatea de concurenţă la sfârşitul anului 2016, cât şi un comparator al preţurilor pentru carburanţii auto", a afirmat Chiriţoiu. 

Atât platforma web cât şi aplicaţiile mobile vor oferi multiple facilităţi de căutare, sortare şi filtrare a datelor. 

"Dezvoltarea acestui sistem de monitorizare a preţurilor va conduce la transparentizarea pieţei pentru consumatori, permiţându-le să se informeze cu privire la preţurile practicate de către principalii distribuitori cu amănuntul a produselor alimentare, respectiv de principalele reţele de distribuţie a carburanţilor auto, astfel încât aceştia să poată alege produsele (carburanţii auto şi alimente) cu cel mai bun raport preţ-calitate", a arătat Chiriţoiu. 

Citește și: Consiliul Concurenței nu a descoperit înțelegeri între bănci în 2008

Potrivit acestuia, Consiliului Concurenţei va finaliza în următoarele luni ancheta sectorială pe piaţa carburanţilor, lansată după ce preţul benzinei şi motorinei în România, fără taxe, a depăşit media europeană. În urma anchetei, autoritatea va veni cu recomandări pentru creşterea concurenţei pe piaţa carburanţilor. 

Chiriţoiu a arătat că activitatea din acest an a Consiliului va fi una dintre cele mai intense, întrucât vor fi finalizate investigaţii în sectoare foarte importante, precum cea de pe piaţa serviciilor financiare privind un posibil cartel pentru fixarea preţului şi împărţirea pieţei prin schimburi de informaţii sensibile, investigaţie în cadrul căreia s-a realizat cea mai amplă inspecţie inopinată din istoria Consiliului - la 25 de bănci şi instituţii financiare. 

De asemenea, autoritatea de concurenţă va mai termina următoarele luni investigaţia privind un posibil abuz de poziţie dominantă pe piaţa medicamentelor al companiei Roche, pe segmentul de produse oncologice din România, dar şi alte cazuri privind licitaţii trucate la Transelectrica şi împărţirea pieţelor în domeniul lemnului şi al asigurărilor de aviaţie, toate acestea având ca efect un preţ mai mare la consumatorul final. 

Şi investigaţia pe piaţa alimentelor va fi finalizată în 2019

"Este vorba despre o posibilă limitare a livrărilor de ouă de consum de către cei mai importanţi furnizori de ouă, cu implicarea asociaţiei din domeniu, cu scopul de a majora artificial preţurile produselor comercializate de aceştia. Investigaţia a fost declanşată la sesizarea Ministerului Agriculturii, pentru a cerceta cauzele creşterilor de preţ înregistrate la sfârşitul anului 2017", a precizat oficialul Concurenţei. 

Alte cazuri care se apropie de finalizare vizează încălcarea legislaţiei pe piaţa maşinilor agricole şi a indicatoarelor rutiere.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Banca Naționala a României
Alexandru Nazare / Foto: gov.ro
Benzinărie Lukoil
Google / Foto: Unsplash
Petroliști Aramco / Foto: Aramco
George Niculescu
Radu Miruță
Casa de schimb valutar / Foto: Oana Pavelescu
Rabla. Foto: Pexels.com
Blocul din cartierul bucureștean Rahova, distrus de o explozie provocată de o acumulare de gaze / Foto: Tudor Pană / Inquam Photos
TVA / Foto: Freepik.com
Cosmin Marinescu
Un muncitor manevrează un utilaj industrial / Foto: Freepik
Bani
Tanc distrus în Ucraina / Foto: Freepik
Dacia Bigster / sursa foto: Dacia.ro
București / Foto: Oana Pavelescu
Ședință de guvern
Transfăgărășan / Foto: Freepik
Wall Street. Foto: Freepik.com
Bogdan-Gruia Ivan
Bani. Freepik.com
Ședință de guvern

Proiecte de lege importante pe agenda şedinţei de joi a Guvernului

Guvernul României va analiza, în ședința programată...

Freepik.com
Modificarea PNRR

România are un PNRR revizuit. Veștile sunt bune

România își menține accesul la întreaga finanțare...

Poluare / Foto: Freepik
Stâlpi de înaltă tensiune / Foto: Freepik

Cum a pierdut România 7.000 MW în zece ani

România are cel mai mare cost al energiei în raport cu...

Vladimir Putin / Foto: Kremlin
Pista velo de pe Calea Victoriei din București / Foto: Oana Pavelescu
Atlas, noul browser lansat de OpenIA / Foto: DCBusiness

pixel