Arieratele bugetului general consolidat au scăzut la 520 milioane de lei
Arieratele bugetului general...
După publicarea actului normativ în Monitorul Oficial, prevederile lui vor intra în vigoare, ceea ce înseamnă că o categorie importantă de români se va bucura de sporuri de 30% din salariu.
Legea nr. 56/2020 pentru recunoaşterea meritelor personalului medical participant la acţiuni medicale împotriva COVID-19 a modificat art. 7 alin. (1), ceea ce înseamnă că personalul medical care a avut dreptul la sporuri salariale în timpul pandemiei COVID, dar nu le-au fost acordate până acum, le vor primi curând. Proiectul elaborat și inițiat de UDMR remediază, de fapt, o lacună juridică.
În nota explicativă, autorii acestui demers legislativ notează, printre altele, că, în urma acțiunilor întreprinse de ”Casa Națională de Asigurări de Sănătate cu privire la identificarea sursei de finanțare pentru punerea în aplicare a art. 7 din Legea nr. 56/2020, reținem că Ministerul Sănătății a transmis faptul că introducerea sursei de finanțare în cuprinsul legii este imperios necesar, ca atare completarea acestuia ar face posibilă plata sporurilor și ar soluționa problema întregului personal care a activat în perioada pandemiei peste care s-a trecut datorită și activității lor, astfel considerăm că este obligatoriu ca aceștia să fie răsplătiți pentru munca și efortul depus”.
"Inițiativa legislativă a UDMR a fost motivată de faptul că personalul medical care s-a implicat în lupta împotriva pandemiei COVID-19 a avut dreptul la un spor salarial de 30% pe durata stării de urgență și în următoarele trei luni, însă în multe cazuri acesta nu a fost plătit, deoarece legea nu specifica sursa de finanțare.
Am reușit să modificăm legea, astfel încât acest beneficiu să fie acoperit din bugetul Casei Naționale de Asigurări de Sănătate, astfel încât persoanele în cauză să primească cât mai curând beneficiile financiare cuvenite", a declarat Ladanyi Laszlo, deputat din județul Harghita și elaboratorul proiectului de lege.
Citește și Majorarea salariului minim din construcţii şi agricultură. Anunţul premierului Ciolacu
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Arieratele bugetului general...
Conform sondajelor la ieșirea de la urne, CDU/CSU au...
România, în fruntea producției...
Favoriți în sondaje,...
Se dorește verificarea...
După o serie impresionantă de...
Litiul, cobaltul și nichelul...
Oficial BCE: „Am putea ajunge la acest nivel în câteva...
Autoritățile din Grecia monitorizează situația seismică
Angajații federali obligați să...
Ursula von der Leyen merge luni la Kiev, iar Emmanuel...
SUA apără acordul propus de...
O decizie dificilă pentru...
Președintele argentinian Javier...
Care este țara europeană care plătește abonamentul...
Guvernul s-a decis în privința...
Despre ultimele decizii ale președintelui Trump, despre...
Rating susţinut de apartenenţa...
Cum poți obține 500 de lei de...
Un avertisment adresat în...
Ministrul Finanțelor se află la...
Declinul social-democraților...
Portofoliul Berkshire Hathaway,...
SUA reacționează la taxele...
Reciclarea textilelor,...
Pe de altă parte, Bitpanda, a...
Rețea extinsă de conducte...