Românii încă au o imagine bună despre UE

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Parlamentul European din Bruxelles
Parlamentul European din Bruxelles
România se află pe locul doi, la egalitate cu Portugalia, în ceea ce priveşte imaginea pozitivă faţă de UE, conform unui nou sondaj Eurobarometru dat luni publicităţii.    
"România se află pe locul doi, la egalitate cu Portugalia, în ceea ce priveşte imaginea pozitivă faţă de UE. Potrivit unui nou sondaj Eurobarometru publicat astăzi, 5 august, numărul românilor care au o imagine pozitivă despre UE este în creştere şi peste media europeană (60%, faţă de o medie UE de 44%). Noul sondaj Eurobarometru arată o creştere puternică a percepţiei pozitive a cetăţenilor faţă de Uniunea Europeană în toate domeniile - de la economie la starea democraţiei. Acestea sunt cele mai bune rezultate de la sondajul Eurobarometru din iunie 2014, realizat înainte de intrarea în funcţie a Comisiei Juncker", reiese dintr-un comunicat transmis de Reprezentanţa Comisiei Europene în România.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Donald Trump
Bani / Foto: DCBusiness

Dacă n-ai cerut banii în 3 ani, i-au pierdut! CCR a zis pas!

O excepție a fost ridicată de peste 40 de pensionari în...

Fabrică de imbuteliere Pepsi
ANAF
Lei / sursa foto: Freepik.com
BVB / FOTO: Pagina de Facebook a BVB

BVB a închis pe creștere vineri

Bursa de Valori Bucureşti a încheiat şedinţa de vineri în creştere pe...

Justiție
Ilie Bolojan / Foto: Florin Răvdan
Palatul Victoria
Friedrich Merz și Nicusor Dan
Casă de schimb valutar
Inspecție fiscală / Foto: Freepik
Femeie la cumparaturi in supermarket
Lucrări de canalizare
Contabil
Angajați / Foto: Freepik
Romaero

Marshall și Romaero bat palma pentru mentenanță strategică

Marshall şi Romaero au anunţat vineri o colaborare ce...

BVB
ANAF / Foto: Oana Pavelescu
Ștefan Nanu, Alexandru Nazare, Alexandru Petresci și Radu Hanga
Ghișeu / Foto: Freepik
Montare de panouri solare / Foto: Freepik
Spital / Foto: Freepik
Urs pe șoseaua Transalpina

pixel