Noi titluri de stat TEZAUR. Românii pot câștiga mai mult! Cum pot investi?

Autor: Georgel Simionică
Data publicării:
O nouă ediție TEZAUR debutează luni, 13 ianuarie, cu dobânzi neimpozabile de până la 7,8%.

Românii au din nou oportunitatea de a investi în titlurile de stat TEZAUR, începând de luni, 13 ianuarie 2025. Ministerul Finanțelor lansează o nouă emisiune cu maturități de 1, 3 și 5 ani, oferind dobânzi anuale atractive de 7%, 7,5% și 7,8%. Titlurile de stat sunt disponibile în formă dematerializată, având o valoare nominală de 1 leu.

Viceprim-ministrul și ministrul Finanțelor, Tánczos Barna, a declarat: „Titlurile de stat reprezintă o investiție sigură, cu o dobândă avantajoasă și neimpozabilă. Dobânda plătită din bugetul de stat rămâne în țară, se duce în buzunarul românilor, iar cetățenii contribuie prin aceste împrumuturi la o construcție bugetară mai echilibrată. Mă bucură faptul că din ce în ce mai mulți români aleg să investească în titluri de stat și recomand tuturor ca începând de luni, să investească cu întră credere în titlurile de stat TEZAUR.”

Cum pot fi achiziționate titlurile de stat

Online: între 13 ianuarie 2025 și 6 februarie 2025, exclusiv pentru persoanele fizice înregistrate în SPV. Operațiunile includ deschiderea contului de subscriere, subscrierea titlurilor TEZAUR și transferul fondurilor către un cont bancar propriu.

La sediile Trezoreriei Statului: între 13 ianuarie 2025 și 7 februarie 2025.

Prin Poșta Română: între 13 ianuarie 2025 și 6 februarie 2025 în mediul urban și până pe 5 februarie 2025 în mediul rural.

Avantajele Programului TEZAUR

Investițiile în titlurile de stat TEZAUR beneficiază de dobânzi anuale neimpozabile, plătibile la termenele prevăzute în prospectul de emisiune. Titlurile sunt transferabile și pot fi răscumpărate anticipat. Investitorii pot efectua mai multe subscrieri și au posibilitatea anulării acestora în perioada de subscriere.

Sunt eligibile persoanele fizice care au împlinit 18 ani la data subscrierii. Fondurile atrase vor fi utilizate pentru finanțarea deficitului bugetar și refinanțarea datoriei publice.

Mai multe detalii pot fi consultate în prospectul de emisiune disponibil la secțiunea Datorie publică pe www.posta-romana.ro.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Cu lista la cumpărături

TVA 11% sau 21%? Ghid complet al noilor cote de la 1 august

Cota redusă de TVA este păstrată doar pentru anumite...

Alexandru Nazare, ministrul Finanțelor
Rovinieta
Tanczos Barna
Sediul Ministerului Finanțelor / Foto: Silviu Matei / Agerpres
Foto: Freepik.com
BNR: Indice ROBOR
Petrișor Peiu

Viktor Orban lansează programul "Prima casă" în Ungaria

Orban mizează pe „prima casă” în campania pentru 2026.

ANAF
Sursa foto: Shutterstock
Sursă foto: Shutterstock
Grecia

Atenţionare de călătorie: Risc ridicat de incendii în Grecia

Avertizare pentru cei care şi-au programat călătorii în...

Dolari / FOTO: Freepik
Pexels.com
Ilie Bolojan / Foto: gov.ro
Programele AFM se suspendă
Adrian Negrescu
Guvernul are buzunarele goale / Ilustrație: DCBusiness

pixel