Rubla a urcat la cel mai ridicat nivel din ultimii şapte ani în raport cu euro, în condiţiile în care tot mai multe companii străine par să se conformeze cererii lui Vladimir Putin de a trece la plata în moneda rusă pentru gazele naturale.
Rubla a urcat cu până la 9% faţă de euro, atingând cel mai ridicat nivel din iunie 2015. Moneda rusă a crescut cu 6,6% faţă de dolar, la 58,0625, la Moscova.
Aproximativ jumătate dintre cei 54 de clienţi străini ai Gazprom Export au deschis conturi bancare în ruble pentru a plăti pentru gazul rusesc, a spus joi vicepremierul rus Alexander Novak, potrivit TASS.
„Există 54 de companii, inclusiv companii mari, mijlocii şi mici, care au contracte cu Gazprom Export”, a declarat Novak, în cadrul conferinţei maratonului educaţional New Horizons. „Ştiu că aproximativ jumătate dintre ele au deschis deja conturi, unul în valută şi unul în ruble”, unde valuta străină este ulterior convertită în ruble pentru plată.
Lista finalizată a cumpărătorilor de gaz rusesc, care au fost de acord să treacă la plăţi în ruble, va fi publicată în următoarele zile, a promis vicepremierul, citând calendarele complexe de plată şi de plăţi anticipate.
„Acestea sunt aranjamente prelungite în timp - livrările din aprilie, de exemplu, sunt plătite în mai”, a explicat Novak.
Preşedintele rus Vladimir Putin a semnat un decret la 31 martie, aprobând noul plan de plată a gazului în schimbul rublelor pentru cumpărătorii din „ţări neprietenoase”, informează Ziarul Financiar. Acum, aceştia trebuie să transfere valute străine către Gazprombank, care va cumpăra ruble pe piaţă şi va transfera moneda rusă în conturile speciale în ruble ale importatorilor.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Leul s-a apreciat joi în raport...
România a înregistrat cel mai...
Apartamente noi mai ieftine în...
Trei din patru români care își...
Conform raportărilor...
Sicriul cu trupul neînsufleţit...
Ministerul Agriculturii mizează...
Maersk ridică prognoza de profit pe fondul rezilienței...
Apel ANAF pentru o conformare...
Cifra de afaceri din comerţul...
Washingtonul deschide ușa...
Impactul platformelor non-UE:...
Curs valutar BNR, 6 august...
De la datele economice la rezultatele financiare ale...
- Firmele cu afaceri peste un...
Sistemul Național de Import –...
Sicriul cu trupul neînsufleţit...
OpenAI ar putea ajunge la o...
BRD, anunţ important pentru...