La mulți ani! Să intrăm în 2026 cu mintea limpede și cifrele clare
Rubla s-a menținut vineri aproape de maximul atins în fața dolarului american în aproape doi ani, impulsionată de cererea scăzută de valută și de apropierea termenului-limită pentru plata taxelor lunare de către marii exportatori – perioadă în care aceștia convertesc valute străine în ruble pentru a-și achita obligațiile locale.
Potrivit datelor LSEG, la ora 09:50 GMT, rubla se tranzacționa în creștere cu 0,2%, la 79,50 pentru un dolar, după ce joi atinsese nivelul de 79,32 – cel mai ridicat din 2 iunie 2023.
Moneda rusă a câștigat peste 40% în fața dolarului de la începutul anului, un avans atribuit de analiști relaxării tensiunilor geopolitice – în special cu administrația președintelui Donald Trump – și politicii monetare restrictive a băncii centrale, care a redus cererea internă pentru valută.
Față de yuanul chinezesc, rubla s-a depreciat ușor cu 0,1%, ajungând la 11,05 pe bursa de la Moscova. Banca centrală a Rusiei folosește yuanul pentru intervenții valutare, acesta fiind în prezent cea mai tranzacționată monedă străină din țară.
Potrivit analistului Bogdan Zvarich de la Promsvyazbank, rubla ar putea testa din nou pragul de 11 unități față de yuan, susținută de stabilitatea prețului petrolului și cererea scăzută de valută.
Prețul petrolului Brent, principalul reper pentru exporturile rusești, era în ușoară scădere vineri dimineață, cu 0,2%, la 64,31 dolari pe baril.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
2025 a fost anul în care multe dintre dezechilibrele...
Guvernul a adoptat o ordonanță...
Guvernul suspendă aplicarea mecanismului RO e-TVA până la finalul anului...
Moneda națională a încheiat...
Nivelul accizelor la bere, vin,...
Guvernul confirmă menținerea impozitului de 1% pe...
Gigantul taiwanez al...
Agenția de rating Moody’s a...
Gigantul sud-coreean Samsung SDI dezvoltă o nouă...
Ţinta Companiei Naţionale de...
România, pe muchie între export...
Ministerul Apărării de la...
O propunere legislativă depusă...
Parlamentul a adoptat Legea...
Diamantele nu mai sunt doar...
O propunere legislativă depusă...
Socoteala de acasă a președintelui Donalt Trump nu se...
Ministerul Economiei,...
Banca Națională a României a...
Guvernul prelungește schema de...
Bursa de Valori Bucureşti a...
Într-un peisaj digital în care...
Guvernul decide să prelungească...
Ministerul Dezvoltării,...
Exporturile globale de gaze...
Guvernul introduce un instrument de presiune directă...
Dobânzile din piața monetară interbancară au rămas la...
România intră în anul 2026 cu...
Consiliul Concurenței a...