Rulaj de 182,24 milioane de lei la BVB. Cine a fost vedeta

Autor: Mara Ivan
Data publicării:
Bursa de la Bucureşti a închis în SCĂDERE ședința de astăzi
Bursa de la Bucureşti a închis în SCĂDERE ședința de astăzi
Bursa de Valori de la Bucureşti (BVB) a câştigat în această săptămână 2,46 miliarde de lei din capitalizare, respectiv 1,85%, iar valoarea tranzacţiilor cu acţiuni a înregistrat o creştere cu 40%.

Potrivit datelor publicate de BVB, capitalizarea bursieră a ajuns la 135,217 miliarde de lei, în perioada 3 - 7 august, de la 132,752 miliarde de lei în săptămâna anterioară.

În această săptămână, tranzacţiile cu acţiuni au generat un rulaj de 182,24 milioane de lei, faţă de 130,02 milioane de lei în perioada 22 - 26 iunie 2020. Cea mai bună zi de tranzacţionare la BVB a fost miercuri, 5 august, când s-au consemnat 105,48 milioane de lei, iar cea mai slabă zi, luni, 3 august, cu o valoare a tranzacţiilor de 10,12 milioane de lei.

Acţiunile Băncii Transilvania au fost cele mai lichide titluri pe segmentul principal al Bursei de la Bucureşti, generând tranzacţii de 42,113 milioane de lei, dar şi o creştere de preţ cu 7,50%. În top 3 se mai află Fondul Proprietatea, cu schimburi de 22,12 milioane lei şi o scădere de 1,20% în ceea ce priveşte preţul acţiunilor, urmate de titlurile OMV Petrom, cu tranzacţii de 14,51 milioane de lei (0,65%).

Citește și Bursa de Valori Bucureşti a deschis în CREȘTERE ședința de astăzi

Cele mai importante creşteri ale cotaţiilor au fost înregistrate de acţiunile Aerostar (+10,10%), Ropharma (+7,83%) şi Banca Transilvania (+7,50%). La polul opus, cele mai mari scăderi au fost consemnate de acţiunile Electroputere, care au înregistrat un declin de 23,81%, urmate de cele ale Prodplast (-14,47%) şi Comelf (-11,76%).

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Prețurile la alimente au explodat / Foto: Freepik

Eurostat: Consumul din România s-a prăbușit

Volumul comerţului cu amănuntul a crescut cu 2,3% în...

Consumatorii din Alba au fost reconectați la rețeaua electrică
Georgia Meloni
Case de schimb valutar
Situatie ingrijoratoare. Foto: Freepik.com
Florin Barbu
Finante. Freepik.com
Gaze naturale /FOTO: Freepik
Ședința de Guvern / Foto: gov.ro
O femeie se uită nemulțumită la telefonul său / Foto: Freepik

SMS-urile care te pot lăsa fără bani sau conturi

Atenţionare privind tentativele de fraudă prin metoda...

Supermarket. Freepik.com
Consiliul Concurenței / Foto: DCBusiness
Fermieri / sursa foto: Wikimedia Commons

Agricultorii protestează cu cartofi prăjiți la Bruxelles

Agricultorii și crescătorii de animale din sindicatul...

Dosar. Foto: Pexels.com

Cu cât ar fi trebuit să crească pensiile în 2025 şi 2026

Sindicaliştii Cartel Alfa explică cu cât ar fi trebuit...

Platforma marina / Foto: Freepik
Platformă marină / Foto: Freepik
Titluri Tezaur / Ilustrațe: Oana Pavelescu
ISU a trimis generatoare în zonele afectate de ninsoare / Foto: ISU ALba
Protest în Iran / Captură video
Lingouri de cupru

Metalul care ține economia în priză riscă să devină rar

Economia globală se îndreaptă spre un deficit sever de...

Pub. Foto:Freepik.com
Alexandru Nazare
ELCEN / FOTO: Pagina de Facebook a ELCEN
Modificarea PNRR

România bifează un jalon-cheie din PNRR

România a îndeplinit integral și la termen Ținta 267 din...


pixel