Rusia și Arabia Saudită pun la cale viitorul pieței petrolului

Autor: Simona Haiduc
Data publicării:
Evoluția depinde însă de China și Statele Unite
Evoluția depinde însă de China și Statele Unite
Ministrul rus al Energiei, Alexander Novak, şi omologul său din Arabia Saudită, Khalid al-Falih, s-au întâlnit pentru a discuta cooperarea în cadrul acordului global încheiat între Organizaţia Ţărilor Exportatoare de Petrol şi alte state din afara cartelului (Alianţa OPEC+) privind reducerea producţiei de ţiţei, a anunţat vineri Ministerul Energiei de la Moscova, fără a oferi alte detalii. 

Pentru a sprijini creşterea preţurilor, Alianţa OPEC+ a decis să reducă producţia cu 1,2 milioane bpd, în perioada 1 ianuarie - 30 iunie 2019. Analiştii se aşteaptă ca la reuniunea de la Viena să se decidă extinderea pactului dar nu se ştie dacă producţia va fi şi mai mult redusă sau dacă va fi prelungită actuala înţelegere.

Cyrus de la Rubia, economist şef la Hamburg Commercial Bank, a declarat că rămâne de văzut dacă cele 14 ţări membre OPEC şi cele zece din afara cartelului vor fi suficient de disciplinate pentru a respecta acordul. "Sunt sceptic în legătură cu asta", a afirmat Cyrus de la Rubia.

La bursa ICE Futures, cotaţia barilului de petrol Brent din Marea Nordului a crescut în aprilie cu aproximativ 25 de dolari, ajungând la peste 75 de dolari. Preţul a scăzut în săptămânile următoare dar se redresează de la mijlocul lunii iunie. Joi, cotaţia barilului de petrol Brent din Marea Nordului cu livrare în luna august a scăzut cu 0,24 dolari, ajungând la închidere la valoarea de 66,25 dolari.

Un preț de 30 de dolari/baril?

În același timp, analiștii consideră că o eventuală înrăutățire a relațiilor dintre SUA și China ar putea provoca o scădere a prețului la petrol cu peste 50%, până la 30 de dolari/baril. Totul depinde însă de rezultatul întrevederii dintre Donald Trump și Xi Jiping. Un eventual eșec ar antrena o nouă majorare, de către Statele Unite, a tarifelor vamale impuse mărfurilor chineze.

Citește și Prețul petrolului a explodat pe fondul tensiunilor din Golful Persic

Pentru a reduce influența negativă a acestei sancțiuni, autoritățile de la Beijing ar putea decide o slăbire a cursului yuanului față de dolar, cred analiștii de la Bank of America. Petrolul se tranzacționează în dolari, iar pentru cel mai mare importator de țiței din lume, China, aurul negru va deveni și mai scump. Acest lucru va încetini ritmul de creștere a cererii la petrol, au explicat experții americani.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Foto: Freepik.com
Freepik.com

Spotify scumpește abonamentele şi anunţă noi servicii

Spotify va majora prețurile pe măsură ce investește în...

Bursa de la București / FOTO: Facebook
AI. Freepik.com
Imagine din timpul protestelor angajaților MIPE pe tema tăierii sporurilor
Freepik.com
Freepik.com
Plată online / Foto: Freepik
Mașină veche, o rablă / FOTO: Facebook AFM

Programul Rabla, modificat. Câţi bani veţi primi

Ghidul Rabla Auto a intrat în dezbatere publică....

Legea mirosului. freepik.com
Freepik.com
Factură energie electrică
Donald Trump / Foto: Casa Albă / Daniel Torok
foto: pexels.com
Aur vs argint. Freepik.com
Foto: Facebook Hidroelectrica

Schimbări majore în facturile Hidroelectrica

Hidroelectrica transmite clarificări referitoare la cota...

Conductă de transport
Contabili / Foto: Freepik
Întâlnirea dintre Donald Trump și Vladimir Putin în Alaska

Ce vrea Putin în schimbul unui acord de pace în Ucraina

Putin cere cedarea Donbasului și renunțarea Ucrainei la...

TVA
Birou. Foto: Freepik.com
Nunta. Freepik.com

pixel