Schema, prezentată de către ministrul Energiei, Sebastian Burduja, și directorul general adjunct Elena Popescu, reprezintă un pas important către atingerea obiectivului țării de a avea 10 Gigawați instalați în capacități regenerabile până în 2030, conform Planului Național Integrat în domeniul Energiei și Schimbărilor Climatice (PNIESC).
Acest demers este susținut de Comisia Europeană, care a aprobat recent acordarea unei scheme de ajutor în valoare de 3 miliarde de euro pentru instalarea de unități de energie eoliană onshore și solară fotovoltaică, în conformitate cu obiectivele Pactului Verde.
Contractele pentru Diferență (CfD) sunt instrumente financiare menite să ofere stabilitate investitorilor pe o perioadă de 15 ani, fixând un preț pentru energia produsă din surse regenerabile. Acestea vor fi oferite printr-un proces competitiv de licitație, gestionat de către operatorul pieței de energie electrică și gaze naturale (OPCOM).
Pentru a implementa această schemă, Ministerul Energiei a alocat fonduri din Fondul pentru Modernizare, iar gestionarea plăților CfD va fi asigurată de către OPCOM. Este important de menționat că finanțarea schemei CfD va fi suportată și de către consumatori, prin intermediul unei contribuții CfD.
Această inițiativă reprezintă un pas semnificativ în direcția asigurării securității energetice a României și în îndeplinirea angajamentelor asumate în cadrul Acordului de la Paris și al Uniunii Europene privind reducerea emisiilor de carbon și tranziția către surse de energie regenerabilă.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Schimbare privind bancnotele româneşti.
Dreptul Fiscului de a stabili...
Banca Națională a României a...
Agenţia Naţională de...
Această analiză, realizată de...
Mugur Tolici va prelua, de la 1...
Prețurile carburanților au...
Șeful Bundesbank, Joachim...
Indicele ROBOR la trei luni, utilizat în calculul...
Cifra de afaceri din comerțul...
România intră, prin programul european SAFE, într-o nouă...
Gigantul cripto Tether Holdings...
Managerii din principalele...
Gigantul tehnologic american...
Rezerva Federală a SUA este...
Ministrul Agriculturii, Florin...
Capitalizarea bursieră a companiei a urcat la 62,3...
Analiză privind calitatea vieţii în oraşele ţării.
Boeing a raportat marţi primul său profit net anual de...
Ministrul Finanţelor, declaraţii după întâlnirea cu...
De la tancuri la păcănele:...
Camera de Comerț și Industrie...
Banca Națională a României a...
Bursa de Valori Bucureşti (BVB)...