S&P 500, aproape de un record istoric pe fondul armistițiului Israel-Iran și al mesajelor prudente de la Fed

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Foto: Freepik.com
Foto: Freepik.com
Piețele americane în echilibru: armistițiul Israel-Iran și tonul rezervat al lui Powell aduc optimism, relatează Reuters.

Indicele de referință S&P 500 a rămas miercuri aproape de un maxim istoric, în contextul în care armistițiul dintre Israel și Iran părea să reziste, iar investitorii au urmărit cu atenție declarațiile președintelui Rezervei Federale, Jerome Powell, în fața Congresului, pentru indicii privind direcția politicii monetare.

S&P 500 se află la doar 0,6% sub nivelul său record atins în februarie, iar indicele Nasdaq, dominat de companii de tehnologie, este la 0,8% de un maxim istoric, pe fondul reducerii tensiunilor geopolitice în Orientul Mijlociu. Subindicele Nasdaq 100 a atins chiar un nou maxim intraday.

Deși au existat încălcări izolate ale armistițiului mediat de fostul președinte american Donald Trump cu o zi înainte, piețele au rămas optimiste cu privire la durabilitatea acestuia.

În prima zi a audierilor sale în Congres, Powell a reiterat poziția prudentă a Fed: o abordare de tip „așteptăm și observăm” în ceea ce privește dobânzile, în condițiile în care presiunile inflaționiste generate de tarife își fac simțită prezența. Totuși, el a adăugat că o scădere neașteptată a inflației sau semne de slăbiciune pe piața muncii ar putea accelera o eventuală reducere a ratelor.

Președinta Fed Boston, Susan Collins, a întărit mesajul transmis de Powell, menționând că „multe vor depinde de cât de repede se vor estompa șocurile de preț generate de tarife”.

„E clar că Powell și echipa sa vor să digere datele înainte să demareze o campanie de relaxare, ceea ce mi se pare o decizie logică”, a declarat Bill Fitzpatrick, managing director la Logan Capital Management.

Piețele monetare reflectă o probabilitate de aproape 70% pentru o reducere a dobânzii cu 25 de puncte de bază în luna septembrie și o scădere totală de 60 de puncte de bază până la finalul lui 2025, potrivit instrumentului FedWatch al CME Group.

La ora 17:15 (ora României), Dow Jones pierdea 45,39 puncte (-0,11%), situându-se la 43.043,63, S&P 500 avansa cu 6,94 puncte (+0,11%) până la 6.099,12, iar Nasdaq Composite câștiga 72,26 puncte (+0,36%), atingând 19.984,48.

Nouă din cele unsprezece sectoare principale din S&P 500 au înregistrat scăderi, cele mai afectate fiind domeniile imobiliar și utilități (-0,7% fiecare). În schimb, sectorul tehnologic a crescut cu 1,1%.

 

Pe piața acțiunilor individuale:

  • FedEx a pierdut 2,9% după ce prognoza de profit a fost sub așteptări, afectată de cererea globală redusă din cauza tarifelor.
  • Tesla a scăzut cu 4,3%, în contextul unei scăderi a vânzărilor în Europa pentru a cincea lună consecutiv.
  • Nvidia a urcat cu 2,6%.
  • General Mills a coborât cu aproape 3% după prognoze de profit anual sub așteptări.
  • BlackBerry, listată pe Wall Street, a crescut cu 17,4% după ce și-a revizuit pozitiv estimările de venituri, invocând cererea crescută în fața criminalității cibernetice.
  • Coinbase a crescut cu 2,6%, susținută de o recomandare favorabilă din partea Bernstein, care i-a majorat ținta de preț la un nivel record.

 

Pe ansamblul bursei, titlurile în scădere au depășit cele în urcare într-un raport de aproape 2 la 1, atât pe NYSE, cât și pe Nasdaq. S&P 500 a înregistrat 20 de noi maxime și 3 noi minime de 52 de săptămâni, iar Nasdaq 70 de maxime și 33 de minime.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

BVB
Freepik.com
Foto: Freepik.com
Uniunea Europeană
Notificare telefon

Nou val de fraude telefonice în numele CEC Bank

Atenție la apeluri înșelătoare: Escrocii se dau drept...

Donald Trump
Curs valutar BNR
Donald Trump și Emmanuel Macron / Foto: Casa Albă
Centrala de la Cernavodă
Contabil
Alexandru Nazare, ministrul Finanțelor
Parlamentul European
Industrie poluatoare / Foto: Freepik
Stâlpi de înaltă tensiune / Foto: Freepik
Bani / Foto: DCBusiness
ANAF
Chirurgie plastică
Programator / Foto: Freepik
Miniștrii cabinetului Bolojan / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos

Reforma ANAF. Cum arată planurile noului Guvern

Noul program de guvernare anunță din nou, pentru a câta...

București / Foto: Freepik
Pe câmp / FOTO: Freepik

Program de guvernare: Agricultura, cu mai puține subvenții

Guvernul reunit sub coaliția PSD-PNL-USR-UDMR a anunțat...

Vedere din satelit a zonei unde se află uzina de îmbogățire a uraniului / Foto: Google Maps
Reprezentanți ai Confederaţiei Patronale Concordia
Donald Trump / Foto: Casa Albă / Daniel Torok

pixel