Supranumită „sabia Armageddon”, racheta va înlocui actualele rachete balistice intercontinentale LGM-30G Minuteman III - componenta terestră a triadei nucleare americane. Programul GBSD prevede o finanțare de 61 de miliarde de dolari în următorii zece ani.
The Popular Mechanics scrie că racheta strategică dezvoltată de Northrop Grumman face parte din arsenalul armelor de reacție rapidă, putând atinge, practic, orice punct de pe Terra în doar câteva minute.
După cum precizează publicația, dezvoltarea GBSD se află în prezent în faza de „validare finală a variantele propuse pentru subsistemele rachetei. De precizat că la crearea armei se folosesc tehnologiile digitale. Printre altele, numai pentru selectarea configurației optime, pe computer, a noii rachete au fost cheltuite șase miliarde de dolari.
Citește și Putin a calculat în cât timp ajung rachetele NATO la Moscova
Potrivit The Popular Mechanics, US Air Force intenționează să achiziționeze 400 de unități GBSD, fiecare dintre ele fiind echipată cu un focos termonuclear W87-1 cu o capacitate de 335 - 350.000 kilotone de TNT. Costul ridicat al programului se confruntă cu critici din partea opozanților acestui proiect.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Premierul Ilie Bolojan a...
Bursa de Valori Bucureşti (BVB)...
România se pregătește pentru un...
Joi, de la ora 12.00, în...
Achizițiile publice și...
Prețul cuprului urcă la un...
Banca britanică HSBC a revizuit...
Aproape 40% dintre angajații...
Ministerul Finanțelor lansează...
Creşterea taxelor fără o...
Criza e reală, cifrele nu mai...
Curs valutar BNR, 2 iulie 2025.
Protest spontan al angajaţilor Consiliului Concurenţei,...
Românii au cheltuit anul trecut...
ANAF a transmis o informare...
Asociaţia Română a Magazinelor...
Bursa de la Bucureşti a deschis...
Bugetarii ar trebui să...
Cifre oficiale de la INS...
Guvernul se află în criză de...
Ministrul Energiei, Bogdan...