Salariaţii INS ies în stradă. Acuză discriminări salariale

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Salariaţii de la Statistică pichetează sediul INS, între orele 10:00 şi 12:00.

Sindicatul din Institutul Naţional de Statistică Bucureşti - SINSB, membru al Federaţiei Naţionale a Sindicatelor din Administraţie, pichetează marţi sediul INS, între orele 10:00 şi 12:00, cu ocazia Zilei Statisticianului, pentru a atrage atenţia asupra discriminărilor salariale la care sunt supuşi atât în cadrul instituţiei, cât şi în raport cu alte categorii de bugetari.

Sindicaliştii susţin că această acţiune de protest este organizată după ce timp de 7 luni, salariaţii Institutului Naţional de Statistică au atras atenţia, prin toate acţiunile şi formele de protest, asupra discriminărilor salariale la care sunt supuşi atât în cadrul instituţiei, cât şi în raport cu alte categorii de bugetari.

"Sătui de amăgirile, promisiunile şi lipsa de implicare a conducerii INS în rezolvarea problemelor cu care se confruntă salariaţii instituţiei, solicităm demisia preşedintelui Tudorel Andrei. Discriminarea salarială existentă în INS este generată de deciziile luate de conducerea instituţiei în decursul timpului, printre care amintim: deciziile de încadrare la nivel minim de salarizare ce au generat acţiuni colective în instanţă, interpretarea sentinţelor judecătoreşti în defavoarea salariaţilor, întârzierea cu câţiva ani a examenelor de promovare, neimplicarea în promovarea unor acte normative privind salarizarea personalului INS la un nivel comparabil cu cel din alte instituţii din administraţia centrală, ignoranţa faţă de rolul şi importanţa INS ce trebuiau promovate eficient la nivelul factorilor politici decidenţi", se menţionează într-un comunicat al sindicaliştilor transmis Agerpres.

Conform sursei citate, la 163 de ani de la înfiinţarea statisticii oficiale în România, reprezentanţii sindicatului doresc să tragă un semnal de alarmă şi, în acest sens, adresează "o invitaţie la discuţii domnilor: Nicolae Ionel Ciucă - Prim-ministru, Ion-Marcel Ciolacu - preşedinte PSD, Kelemen Hunor - preşedinte UDMR, Marius-Constantin Budăi - ministrul Muncii şi Solidarităţii Sociale şi Marian Neacşu - Secretar General al Guvernului.

"Sperăm să ni se răspundă pozitiv la această invitaţie şi în urma discuţiilor să se stabilească un termen clar de stopare a discriminărilor salariale din INS", se mai precizează în comunicat.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Contabil
Reguli noi pentru transportatori
Petrol / sursa: Freepik.com
Știri false / Foto: Freepik
Tractorist / Foto: Freepik
Lucrător
Portul Constanța
Spațiu / FOTO: Wikipedia

Spațiul devine din ce în ce mai aglomerat pentru Elon Musk

Rețeaua de comunicații Starlink, deținută de miliardarul...

Câmp petrolier / FOTO: Freepik

OPEC+ riscă să piardă controlul asupra pieței petrolului

OPEP și aliații săi se confruntă cu o dilemă delicată:...

Amgen / FOTO: Site-ul oficial al companiei

Amgen investește 200 milioane $ în India, ”farmacia lumii”

Producătorul american de medicamente deschide un centru...

Starlink / Foto: Starlink / Flickr

Kievul spune că lucrează la o ”alternativă” la Starlink

Într-o mișcare strategică complexă, Starlink a devenit...

Euro / sursa foto: Freepik.com
Fabrică auto / FOTO: Freepik
Alibaba
Bună dimineața!

Știrile dimineții. Cinci informații pentru începutul zilei

Despre examenul scris pe care ar urma să-l susțină...

Bani
Friedrich Merz / FOTO: Wikipedia

Germania: Conservatorii în frunte. AfD, scor istoric

Conform sondajelor la ieșirea de la urne, CDU/CSU au...

Muncitori montează panouri solare pe acoperișul unei case / Freepik
Sebastian Burduja / FOTO: Gov.ro
Germania / FOTO: Unsplash
Meta
Consultând evoluția bursei / FOTO: Freepik
Santorini / FOTO: Freepik

La Santorini pământul s-a mai calmat. Ce spun specialiștii

Autoritățile din Grecia monitorizează situația seismică

Dispreț total
comertul online - FOTO: Freepik@narawit_sukkasemsakorn
Volodimir Zelenski Ursula von der Leyen / Foto: president.gov.ua

Cum vor europenii să-l ajute pe Zelenski în fața lui Trump

Ursula von der Leyen merge luni la Kiev, iar Emmanuel...

Volodimir Zelenski / Foto: Președinția Ucrainei
BMW electric

pixel